Facebook Google+ Twitter

Mundurowi pikietowali przed Sejmem w obronie przywilejów

Przed budynkiem Sejmu zgromadziło się dzisiaj rano blisko dwa tysiące policjantów, strażników więziennych, pograniczników i celników, strażaków, agentów służb specjalnych i Biura Ochrony Rządu. W pikiecie mundurowi bronili przywilejów.

 / Fot. Wikimedia CommonsPrzedstawiciele służb mundurowych domagają się od rządzących pełnej odpłatności za chorobowe. Ich delegacje przyjechały dziś przed Sejm, aby demonstrować żądania. Wcześnie rano rozpoczęło się publiczne wysłuchanie w sprawie projektu nowelizacji kilku ustaw, które zakładają obniżenie zasiłku chorobowego mundurowych, ze 100 procent dotychczasowych do 80 proc.

Pikieta przez budynkiem Sejmu zgromadziła dzisiaj blisko dwa tysiące policjantów, strażników więziennych, pograniczników i celników, strażaków, agentów służb specjalnych i Biura Ochrony Rządu.

Zobacz zdjęcia - mundurowi przyjechali na pikietę z transparentami (Foto: Michał Dukaczewski, RMF FM) - rmf24.pl.

Funkcjonariusze służb państwowych przekonują polityków, że wyższe stawki za chorobowe należą się im, bo – jak argumentują - noszenie munduru służbowego to nie praca a służba, zarówno społeczeństwu, jak i państwu. - My służymy i jesteśmy mobilni - mówili dziennikarzom mundurowi, zgromadzeni przed Sejmem. Przekonywali, że rząd odbierając im uprawnienie, chce załatać ich kosztem, dziurę w budżecie, o czym czytamy w serwisie RMF24.pl.

Jak na razie, wszystko wygląda jednak na to, że grupa protestujących jest na straconej pozycji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że zasiłek chorobowy w wysokości 100 procent pensji - to "nieuzasadniony przywilej". Przytacza też na to porażające statystyki, że na zwolnieniu lekarskim codziennie jest w kraju około 6 tysięcy policjantów.

Jeśli protest skończy się niczym i mundurowi przegrają, a rząd rzeczywiście odbierze im przywilej chorobowy, będą – jak zapowiadają - domagać się dodatkowo płatnych: świąt, weekendów i dyżurów nocnych. Obecnie w swoich żądaniach nie zamierzają ustępować. Zapowiadają kolejny etap protestów na wrzesień.

Zobacz zdjęcia z pikiety (24) - (Foto: Michał Dukaczewski, RMF FM) - Mundurowi przed Sejmem - rmf24.pl.

Zobacz FILM z pikiety - Michał Dukaczewski, RMF FM - rmf24.pl.

Rządowy projekt nie ma być aż tak bardzo restrykcyjny - zakłada utrzymanie 100 procent stawki zasiłku, jeżeli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Uwzględnia, m.in. takie sytuacje, jak wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca służby oraz w drodze powrotnej, choroby w czasie ciąży i sytuacje poddania się niezbędnym i koniecznym badaniom lekarskim dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Zgodnie z przygotowanym projektem rządowym, środki zaoszczędzone dzięki ograniczeniu uposażeń chorobowych, mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg tym mundurowym, którzy będą zastępować nieobecnych w pracy kolegów i koleżanki. Rząd stara się, aby nowe przepisy zostały wprowadzone jak najszybciej i zaczęły obowiązywać jeszcze w 2013 roku.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Służby mundurowe nadużywają zwolnień lekarskich płatnych 100%. Do podanej przez Autora liczby 6 tys chorych policjantów dziennie należy dodać drugie tyle pozostałych służb. Przeczytałam w gazecie biznesowej ,że mamy najbardziej schorowane służby w Unii a ich zwolnienia lekarskie nie podlegają kontroli jak pozostałych pracowników.
Może domaganie się dodatków za pracę zmianową jest zasadne . Choć takowe w Ochronie Zdrowie nie są imponujące.Pielęgniarka też jest na służbie a chorobowego ma 80 %.
Uważam ,że sprawiedliwość społeczna wymaga aby wszyscy " chorowali" za te same pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.