Facebook Google+ Twitter

Murale - street art w natarciu

Sprayem po ścianie - gdy graffiti jest prawdziwą sztuką

Sonda

Czy chcesz mieszkać w budynku ozdobionym muralem?

Mural ETAM CRU w Richmond, USA, http://www.etamcru.com/ / Fot. ETAM CRUMalowidła na ścianach w przestrzeni miejskiej nie zawsze i nie każdemu kojarzą się pozytywnie. Wszyscy doskonale znamy termin "graffiti". Wielu mieszkańców miast zapytanych o definicję tego słowa bez wątpienia powie pewnie, że chodzi o bazgroły, które można zaobserwować na niemal każdym osiedlu. Nieudolne tagi, hasła ku chwale ukochanych, lokalnych klubów piłkarskich lub wręcz przeciwnie - na pohybel wrogim drużynom, banalne obrazki wysprejowane wprost na świeżo odnowionej ścianie przypadkowego budynku... Trudno, aby taki element miejskiego krajobrazu kojarzył się ze sztuką. A przecież street-art i dzieła tworzone na ścianach mogą oznaczać zupełnie coś innego!

Jak to się zaczęłoJeżeli kiedykolwiek zdarzyło się Wam utożsamić graffiti z muralem - byliście w błędzie. Nie brak w przestrzeni miejskiej wspaniałych obrazów tworzonych za pomocą sprayu, które zachwycają unikalną kreską i oszałamiającą kolorystyką, a przy tym tworzą niezapomniany klimat, którego nie się porównać z niczym innym. Wielkoformatowe malowidła w formie murali (zwanych też czasem starszymi braćmi graffiti) podbijają serca mieszkańców miast i wielbicieli sztuki nowoczesnej na całym świecie i zyskały już rangę dzieł sztuki! Wszystko zaczęło się... w Meksyku. To właśnie tam w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia święcili swoje tryumfy i tworzyli nowoczesne malarstwo ścienne tacy twórcy jak słynny Diego Rivera, partner Fridy Kahlo. W późniejszych latach mural zrobił ogromną karierę jako nośnik treści politycznych - m.in. w Irlandii Północnej w okresie konfliktów między unionistami i republikanami.

Dziś mural stał się stałym elementem street-artu, a dzieła najbardziej charakterystycznych dla tego nurtu artystów są rozpoznawane na całym świecie. Wszyscy znamy prace Banksy'ego, który łącząc ze sobą graffiti i technikę szablonową stworzył unikalny styl współczesnego zaangażowanego muralu o pacyfistycznej i często antykapitalistycznej wymowie. Światową sławę zyskali na polu sztuki ulicznej także Polacy - mowa oczywiście o genialnym tandemie ETAM CRU, których prace podziwiać można już nie tylko w naszym kraju, ale także w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Portugalii czy na Słowacji.

W krainie baśniSainer i Bezt tworzą dzieła wyjątkowe i widowiskowe, które nadają szarym i często smutnym ścianom zapomnianych kamienic magicznego, nieco surrealistycznego sznytu. To właśnie nierealny, baśniowy klimat ich prac sprawia, że ich działalność już dawno wyszła z granic miejskiej partyzantki w służbie sztuki. W 2013 roku z okazji Roku Tuwima Przemek Blejzyk i Mateusz Gapski (bo to oni tworzą kolektyw ETAM CRU) dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom Urzędu Miasta Łódź stworzyli mural zatytułowany "Madamme Chicken". Niesamowita, unikatowa praca Sainera i Bezta zdobi m.in. również budynek Och-Teatru w Warszawie, a sami artyści nie ograniczają się tylko do tematu sztuki ulicy. Wiele ich prac zyskało wersję na płótnie - 7 marca również zostanie otwarty wernisaż instalacji artystycznej ETAM CRU.

Wiele wskazuje na to, że murale - te przemyślane, dopieszczone, o niekwestionowanych wartościach artystycznych - mają szansę podbić polskie miasta nie tylko jako ciekawostki. W końcu kto z nas nie chciałby zamieszkać w bezpośrednim otoczeniu tak pięknej sztuki!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Etam Cru, znam ich od lat... Widziałem przy Dzielnej ich mural 'Monkey Business', widowiskowe. W okolice Och-Teatru muszę się dopiero zapuścić. Byłem za to na wernisażu tej ich instalacji artystycznej - ciekawy projekt, na początku byłem trochę zawiedziony, bo liczyłem na to, że jakieś ich oleje będą wisieć, a tak nie było, ale całość naprawdę świetnie przemyślana. Taki klimat Narnii + PRL... Meblościanki, obraz z Maryją, stara gierka na padzie i przejście przez szafę do świata czarów. Mega pomysł. Instalacja będzie stała jeszcze miesiąc, więc warto zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.