Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16204 miejsce

Murale - street art w natarciu

Sprayem po ścianie - gdy graffiti jest prawdziwą sztuką

Sonda

Czy chcesz mieszkać w budynku ozdobionym muralem?

Mural ETAM CRU w Richmond, USA, http://www.etamcru.com/ / Fot. ETAM CRUMalowidła na ścianach w przestrzeni miejskiej nie zawsze i nie każdemu kojarzą się pozytywnie. Wszyscy doskonale znamy termin "graffiti". Wielu mieszkańców miast zapytanych o definicję tego słowa bez wątpienia powie pewnie, że chodzi o bazgroły, które można zaobserwować na niemal każdym osiedlu. Nieudolne tagi, hasła ku chwale ukochanych, lokalnych klubów piłkarskich lub wręcz przeciwnie - na pohybel wrogim drużynom, banalne obrazki wysprejowane wprost na świeżo odnowionej ścianie przypadkowego budynku... Trudno, aby taki element miejskiego krajobrazu kojarzył się ze sztuką. A przecież street-art i dzieła tworzone na ścianach mogą oznaczać zupełnie coś innego!

Jak to się zaczęłoJeżeli kiedykolwiek zdarzyło się Wam utożsamić graffiti z muralem - byliście w błędzie. Nie brak w przestrzeni miejskiej wspaniałych obrazów tworzonych za pomocą sprayu, które zachwycają unikalną kreską i oszałamiającą kolorystyką, a przy tym tworzą niezapomniany klimat, którego nie się porównać z niczym innym. Wielkoformatowe malowidła w formie murali (zwanych też czasem starszymi braćmi graffiti) podbijają serca mieszkańców miast i wielbicieli sztuki nowoczesnej na całym świecie i zyskały już rangę dzieł sztuki! Wszystko zaczęło się... w Meksyku. To właśnie tam w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia święcili swoje tryumfy i tworzyli nowoczesne malarstwo ścienne tacy twórcy jak słynny Diego Rivera, partner Fridy Kahlo. W późniejszych latach mural zrobił ogromną karierę jako nośnik treści politycznych - m.in. w Irlandii Północnej w okresie konfliktów między unionistami i republikanami.

Dziś mural stał się stałym elementem street-artu, a dzieła najbardziej charakterystycznych dla tego nurtu artystów są rozpoznawane na całym świecie. Wszyscy znamy prace Banksy'ego, który łącząc ze sobą graffiti i technikę szablonową stworzył unikalny styl współczesnego zaangażowanego muralu o pacyfistycznej i często antykapitalistycznej wymowie. Światową sławę zyskali na polu sztuki ulicznej także Polacy - mowa oczywiście o genialnym tandemie ETAM CRU, których prace podziwiać można już nie tylko w naszym kraju, ale także w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Portugalii czy na Słowacji.

W krainie baśniSainer i Bezt tworzą dzieła wyjątkowe i widowiskowe, które nadają szarym i często smutnym ścianom zapomnianych kamienic magicznego, nieco surrealistycznego sznytu. To właśnie nierealny, baśniowy klimat ich prac sprawia, że ich działalność już dawno wyszła z granic miejskiej partyzantki w służbie sztuki. W 2013 roku z okazji Roku Tuwima Przemek Blejzyk i Mateusz Gapski (bo to oni tworzą kolektyw ETAM CRU) dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom Urzędu Miasta Łódź stworzyli mural zatytułowany "Madamme Chicken". Niesamowita, unikatowa praca Sainera i Bezta zdobi m.in. również budynek Och-Teatru w Warszawie, a sami artyści nie ograniczają się tylko do tematu sztuki ulicy. Wiele ich prac zyskało wersję na płótnie - 7 marca również zostanie otwarty wernisaż instalacji artystycznej ETAM CRU.

Wiele wskazuje na to, że murale - te przemyślane, dopieszczone, o niekwestionowanych wartościach artystycznych - mają szansę podbić polskie miasta nie tylko jako ciekawostki. W końcu kto z nas nie chciałby zamieszkać w bezpośrednim otoczeniu tak pięknej sztuki!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Etam Cru, znam ich od lat... Widziałem przy Dzielnej ich mural 'Monkey Business', widowiskowe. W okolice Och-Teatru muszę się dopiero zapuścić. Byłem za to na wernisażu tej ich instalacji artystycznej - ciekawy projekt, na początku byłem trochę zawiedziony, bo liczyłem na to, że jakieś ich oleje będą wisieć, a tak nie było, ale całość naprawdę świetnie przemyślana. Taki klimat Narnii + PRL... Meblościanki, obraz z Maryją, stara gierka na padzie i przejście przez szafę do świata czarów. Mega pomysł. Instalacja będzie stała jeszcze miesiąc, więc warto zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.