Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32088 miejsce

Mury bez obraźliwego graffiti

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-30 21:19

Żydzi do gazu, Polska dla Polaków, White Power - takie hasła widnieją na wielu murach polskich miast. Do tego przekreślone gwiazdy Dawida i swastyki. Czy można się ich pozbyć?

 / Fot. www.przestrzenmiasta.plAntysemickiego i rasistowskiego graffiti trudno nie zauważyć, ale reakcji zazwyczaj brak. A przecież takie hasła nie tylko są obraźliwe, ale też i szpecące. Problem dostrzegła grupa osób skupionych w ramach Młodego Centrum, Młodego Wrocławia i Projektu Polska. Na początku roku stworzyli oni projekt "Przestrzeń miasta", którego celem jest eliminacja podobnych napisów.

Jak się okazuje, inicjatywa przynosi pozytywne rezultaty, do tego obejmuje coraz większą część kraju. Akcja
rozrosła się już do kilkunastu miast, nie tylko tych największych. - Chcemy, aby w każdym województwie działał jeden moderator, a najlepiej żeby było ich kilku - powiedział dla Wiadomości24.pl Maciej Jędraszek, koordynator projektu.
 / Fot. www.przestrzenmiasta.pl
W projekcie może uczestniczyć każdy. Wystarczy zrobić zdjęcie obraźliwego graffiti i przesłać je do bazy projektu wraz z dokładnym opisem lokalizacji. Informacje o sfotografowanych napisach przekazywane są następnie
straży miejskiej, której zadaniem jest wymuszenie ich usunięcia. Na właścicieli budynków, którzy odmawiają usunięcia graffiti, zazwyczaj działa groźba kary finansowej.
 / Fot. www.przestrzenmiasta.pl
We Wrocławiu i Warszawie, miastach w których szczególnie dużo tego typu napisów, usunięto przeważającą ich liczbę. We Wrocławiu, ze 130 umieszczonych w bazie napisów, zamalowanych zostało 100, w Warszawie ze 100 - 80. W Warszawie zniknęły np. napisy: 'Biali wojownicy" na rondzie Wiatraczna czy "Jude raus" na murze na tyłach Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele działań jest jednak w trakcie realizacji.

"Przestrzeń miasta" działa m.in. na rzecz przeciwdziałania poczuciu wyobcowania pewnych grup społecznych. Chodzi nie tylko o mniejszości narodowe czy etniczne, ale również religijne czy seksualne. Pomysłodawcy planują
wyjście z inicjatywą poza polskie granice. - Naszym celem jest rozszerzenie projektu na całą Europę - powiedział Jędraszek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ALKOHOL WIŚNIÓWKA ZAGŁADA POLAKÓW.
...młode centrum -reprezentują XIX wieczną myśl społ-pol a wydaje im się ,że są postępowi. Totalna konserwa, afirmacja ciepłych starców podawanych im za autorytety

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+), ale "Biali wojownicy" - gdzie w tym rasizm? Wszystko zależy od interpretacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.