Facebook Google+ Twitter

Muscle cars - legenda motoryzacji

Niektórzy zbierają znaczki. Inni kompletują pocztówki. Są również tacy, którzy relaksują się przy muzyce silników swoich czterokołowych zabawek. Zapoznaj się z legendą muscle cars.

W roku 1964 na zatłoczonych ulicach, pojawił się nowy samochód. Pontiac GTO. Najmocniejsza jego wersja posiadała silnik 389 Tri-Power o pojemności 389 cali (6,4 litra), który generował moc 348 koni mechanicznych i moment obrotowy 428 lb-ft. Wystarczyło to by rozpędzić pojazd do 60 mil w 6,6 sekundy i przejechać 1/4 mili w 14,8 sekundy. Zaletami modelu były: wysokie osiągi, bardzo wydajne sprzęgło wentylatora, wzmocniony układ chłodzenia oraz lepszy gaźnik. Do wad natomiast można zaliczyć: brak wspomagania oraz słabe hamulce bębnowe. Właśnie ten wóz oficjalnie zapoczątkował legendarną erę Muscle Cars

Muscle car jest samochodem o wyjątkowo wysokich osiągach. Termin ten odnosi się do amerykańskich, australijskich bądź południowoafrykańskich modeli z silnikami o dużej pojemności produkowanymi pomiędzy 1964 a 1976. Pojazdy te charakteryzują się przede wszystkim gigantyczną mocną silnika oraz napędem na tylną oś. Niestety ich popularność, znacząco spadła poprzez wzrost cen paliwa. Silniki V8 były wyjątkowo nie ekonomiczne. Mimo tego, do dziś w pewnych kręgach, wozy te są szaleńczo popularne, a poszczególne modele na aukcjach internetowych osiągają zawrotne ceny.

Pierwszym samochodem, który dysponował lepszymi osiągami był Chevrolet Chevelle Z-16 z potężnym silnikiem o pojemności 396 cali (6,5 litra), z mocą 375 KM. Od 0 do 60 mil przyspieszał w 6 sekund, 1/4 mili pokonywał w 14,66 sekundy, niestety wyprodukowano ich zbyt mało, bo tylko 201, aby zagrozić GTO. Walka producentów owocowała coraz lepszymi rozwiązaniami, co przyczyniło się do coraz lepszych osiągów. Oldsmobile 4-4-2 oferował nowy silnik o pojemności 400 cali3 (6,6 litra) o mocy 345 KM. W owym modelu uwagę skupiono przede wszystkim na zawieszeniu, które w tych czasach zdaniem opinii publicznej czyniło 4-4-2 najlepiej prowadzącym się muscle carem. Efekty były następujące: rewelacyjny czas przyspieszania od 0 do 60 mph, który wynosił tylko 5,5 sekundy, który był dla GTO zdecydowanie nie osiągalny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.