Facebook Google+ Twitter

Musicalowa "Awantura o Basię" w Teatrze Rampa

Musicalowa adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego opowiada o losach Basi, która osierocona przez matkę, podbiła serca swoich nowych opiekunów. Do tego stopnia, że toczyli zażarty spór o to, kto powinien się nią zająć.

Awantura o Basię / Fot. Teatr Rampa"Awantura o Basię" w reżyserii Cezarego Domagały to musical familijny oparty na powieści Kornela Makuszyńskiego, pod tym samym tytułem, która należy do klasyki literatury dla dzieci. Jej akcja rozgrywa się w latach 20. i 30.

Jagoda Król (Basia Bzowska) / Fot. Teatr RampaSztuka jest zabawną i wzruszającą historią Basi Bzowskiej (Jagoda Król), która po nagłej stracie matki, w niefortunnych okolicznościach, trafia do nieznanych sobie opiekunów - pana Stanisława Olszańskiego (Robert Tondera) i Michasia (Leszek Abrahamowicz). I szybko podbija ich kawalerskie serca.

Wkrótce pojawia się przyjaciółka matki - Stanisława Olszańska (Kamila Boruta-Hycnar), która twierdzi, że to ona miała zająć się dziewczynką. Powstaje pytanie: kto ma być prawnym opiekunem Basi i gdzie ma zamieszkać? I co będzie jak Basia dorośnie? Rozwiązanie może być tylko jedno...

Adaptacji powieści dokonał Cezary Domagała, który jest także autorem piosenek do muzyki utrzymanej w filmowym klimacie i skomponowanej przez Wojciecha Sanockiego. Mimo że wszystkie utwory były doskonale dostosowane do fabuły, to kilka z nich szczególnie zapadło mi w pamięć.

Najbardziej piosenka "Przeznaczenie, przeznaczenie" w wykonaniu artystów Teatru Rampa. Przeznaczenie, przeznaczenie, zapisane pośród gwiazd. Przeznaczenie, przeznaczenie, snuje się za każdym z nas. Przeznaczenie, to spojrzenie, w nią utkwiony dziwny wzrok. Przeznaczenie, zaskoczenie, losu nieroztropny krok. Przeznaczenie, to spojrzenie, nie ucieknie przed nim nikt. Przeznaczenie to milczenie, czasem ciszy niemy krzyk.

Podobała mi się także końcowa piosenka w wykonaniu wszystkich aktorów. Awantura o Basię, awantura. W awanturę kto wda się, nic nie wskóra. Tyle zgiełku, zamieszania. Tyle spraw do rozwiązania. Jedna drugą wciąż pogania. Awantura, awanturę. Awantura o Basię, awantura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Awantura o Basię" to jedna z pierwszych książek z mojego dzieciństwa. Miło było, poczytać po latach tak świetną recenzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę warto się wybrać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za wspaniała propozycja nie tylko dla dzieci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, dziękuję za miłe słowa. Na pewno posłucham tych piosenek :)

Panie Wiesławie, jaki temat z myszką? ;) Też lubię wersję telewizyjną, ale chodzi mi o serial z 1996 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze ja w kanale telewizyjnym pojawia się czarno biala ekranizacja Awantury o Basie oglądam po raz kolejny i ta naiwna fabula wciąga mnie w magiczny sposob w lekture dzieciństwa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię ten temat z myszką

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Awantura o Basię", to była pierwsza sensacyjna opowieść w moim życiu (jako kilkulatka, więc sensacyjna ;) ), która na dodatek wywierała ogromne emocje. Pozostają one w obliczu jej przygód zresztą do dziś.
Weronika jak zwykle doskonale oddała klimat musicalu opisując go nie tyle szczegółowo, co śpiewnie. Nie oglądałem musicalu, ale skoro śpiewa tam Julek, to z całą pewnością jest on wart obejrzenia choćby tylko z tego powodu :)

Pozwolę sobie polecić w tym miejscu w ogóle piosenki autorstwa Juliana a zwłaszcza napisaną przez niego kolędę. Jak ktoś będzie chciał to znajdzie, ja mogę zapewnić, że nie będzie tego żałował.
Dziękuję autorce za przywołanie wspomnień ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.