Facebook Google+ Twitter

MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (Musíme si pomáhat) 24.04 kRAKÓW FILM -

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-04-19 17:09

Cykl bezpłatnych spotkań filmowych „Nie tylko Schindler” MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (Musíme si pomáhat) 24 kwietnia 2014 godz. 18.00 ul. Lipowa 4 Wstęp wolny

Cykl bezpłatnych spotkań filmowych „Nie tylko Schindler”
MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (Musíme si pomáhat)
24 kwietnia 2014
godz. 18.00
ul. Lipowa 4
Wstęp wolny
MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (Musíme si pomáhat), reż. Jan Hrebejk, 2000, Czechy, 124 min
Wprowadzenie: Miłosz Stelmach (filmoznawca, Uniwersytet Jagielloński)
W pierwszej dekadzie XXI wieku polscy kinomani z zazdrością spoglądali na najnowsze produkcje sąsiadów zza Olzy. Przez kolejne lata w Czechach powstawały filmy głębokie, ale nie pompatyczne, dowcipne, lecz nie przerysowane, wzruszające, a jednak pozbawione egzaltacji. W odróżnieniu od kina Petra Zelenki (Rok diabła) czy Davida Ondrička (Samotni) prezentowany w kwietniu w ramach cyklu „Nie tylko Schindler” film Jana Hrebejka Musimy sobie pomagać sięga po historię, aby odsłonić absurdy codzienności, mieszczańską hipokryzję i akty bezinteresownej, heroicznej solidarności.
Ostatnie lata II Wojny Światowej. Małe miasteczko w Czechach okupowane przez nazistów. Josef i Maria Cizek, bezdzietne małżeństwo, decydują się udzielić schronienia młodemu Żydowi, uciekinierowi z Teresienstadt. Bohaterowie tego wyjątkowego komediodramatu to zwykli, mali ludzie, którzy każdego dnia dokonują wyborów ostatecznych bowiem ich życie polega na ciągłej konfrontacji z nazistowskimi okupantami. Z perspektywy prowincjonalnego miasteczka reżyser odtwarza meandry wielkiej wojennej historii, tworzy krajobraz postaw, poglądów i zachowań używając do tego wszystkich odcieni szarości. W świecie ekstremalnym nic bowiem nie jest jednoznaczne. To czarna komedia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, oparta na autentycznych wydarzeniach. Film o bohaterach, których rodzi współczucie, przyzwoitych ludziach i zdrajcach, o pragnieniu życia i apatycznej bierności.

Program filmowy trwa 124 minut.
Nagrody filmowe w konkursie towarzyszącym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowską Fundację Filmową.
Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.„Nie tylko Schindler” to cykl spotkań filmowych organizowanych przez Fundację Nowych Ujęć oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Schindlera. Spotkania są poświęcone mało znanym bohaterom z okresu II wojny światowej i zagadnieniom kulturalno – społecznym współczesnego Izraela. W ramach cyklu będzie można zobaczyć filmy, posłuchać wykładów i spotkać się z twórcami.
https://www.facebook.com/nietylkoschindler?fref=ts
http://www.fnu.org.pl/projekty/nie-tylko-schindler/
(Miłka Miłoń )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.