Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22427 miejsce

Muszę słuchać rapu? Czasami tak...

Gatunku muzycznego zwanego rapem wprost nie trawię. Tymczasem tak się składa, że rapowanie towarzyszy mi dość często z powodu mieszkania w bardzo akustycznym bloku. Rapu słucha moja sąsiadka. I przy okazji ja także.

Rap jako jeden z wiodących gatunków muzycznych obok muzyki pop jest tym, czego nie jestem w stanie zaakceptować. Okazuje się jednak, że muszę go słuchać z powodu preferowania go przez moją nową sąsiadkę, nota bene, bardzo sympatyczną kobitkę.

Pani M. słucha rapowych artystów namiętnie. Jak mi powiedziała - słucha w celu odreagowania stresów wynikających z jej pracy w charakterze magistrackiej urzędniczki, mającej na co dzień kontakt z osobami, które ubiegają się o zasiłki pieniężne z puli Urzędu Miasta.

Kilka dni temu już po raz kolejny udałam się do mojej sąsiadki, by znów poprosić o nie katowanie mnie tym gatunkiem muzycznym - wciskającym się natrętnie wszystkimi szparami do mojego mieszkania.

Pani M. przyjęła mnie serdecznie i zaproponowała wspólne wypicie kawy. Zaproszenie przyjęłam, bo z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie. Z odtwarzacza płyt CD sączył się rap, a my przy kawce kontynuowałyśmy sąsiedzką rozmowę:
- Uwielbiam OSTREGO - zaczęła pani M. - Pani go z pewnością nie zna.
- Czy przypadkiem nie chodzi o Adama Ostrowskiego? - zapytałam, ponieważ ksywa artystyczna rapera skojarzyła mi się z osobą syna moich dobrych znajomych i jednocześnie sąsiadów z czasów mojego mieszkania na łódzkim osiedlu Rogatka.

Pani M. widocznie nie spodziewała się mojego pytania, bo na sekundę mowę jej odjęło. Jednak po chwili entuzjastycznie potwierdziła:
- Tak! Oczywiście! OSTRY to jest właśnie Adam Ostrowski! To najlepszy aktualnie raper w Polsce! Lubię jego teksty - dodała - ponieważ trafnie określają to, co nas wokół otacza. OSTRY - dodała - chętnie też w swojej twórczości odwołuje się do czasów jego trudnego dzieciństwa. Podobno jego ojciec był alkoholikiem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@Marcin Pabian, to, że Adam Ostrowski jest swoistym fenomenem na polskiej scenie hip hop-owej to już wiem. Natomiast zastanawiam się nad źródłem inspiracji OSTREGO w odniesieniu do tego konkretnego albumu, czyli "1980", szczególnie zaś mocnych sformułowań, użytych pod adresem ojca Adama. Czyli - ile jest w tym prawdy, a ile konfabulacji artysty. Jak Pan zapewne wie - ojciec Adama jest nauczycielem akademickim (i naukowcem) w randze profesora. Jeśli to, co podaje Adam w swoim tekście nt. brutalności jego ojca względem syna - miało swoje konkretne podłoże, to cóż zatem można sądzić o karierze naukowej pana profesora jako, jakby nie było, także wychowawczy młodzieży? Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O.S.T.R. jest pewnego rodzaju fenomenem na polskiej scenie hip hop-owej, choćby ze względu na to że wiele osób które rapu nie słuchają lubi/podziwia/szanuje Adama za trafność tekstów. Takim chyba świetnym przykładem jest utwór "kochana Polsko" który rewelacyjnie opisuje nasz kraj z punktu widzenia ludzi wkraczających w dorosłe życie. I kawałek który zna wiele osób nie słuchających HH na co dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Danuta, może to była licencja poetica Adama. Ojca Adama nigdy nie widziałam "po pijaku" i nie wierzę by mógł się dopuścić takiego czynu wobec własnego syna. Może jednak coś było na rzeczy. ale nie do tego stopnia jak usłyszałam w "1980".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 16.04.2012 23:49

To jak to jest z tym pijanym ojcem i podżynaniem gardła, prawda to? Pytam, bom przerażona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odsłuchałam "1980" i zamarłam. W szczególności, gdy Adam rapuje o tym jak pijany ojciec chciał mu poderżnąć gardło. Są tam też inne, mocne kawałki, ale wątku nie będę tu rozwijać. )-:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielkie dzięki - Panie Mateuszu. "Kawałki" Adama odsłucham sobie wieczorem. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem. Mogę Pani wysłać listę wartościowych kawałków:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś jednak jest na rzeczy z tym rapowaniem Adama Ostrowskiego. Wczoraj wsłuchałam się uważniej w jego teksty. Niektóre z nich są kapitalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.