Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10640 miejsce

Muszkowo Biblioteka – nasz lokalny ośrodek kultury

z Elżbietą Dominiczak bibliotekarką w Muszkowa rozmawia Ryszard Waldun

 / Fot. Joanna LachowiczR.W. Od kiedy pracuje pani w bibliotece?
1. E.D. Nasza biblioteka jest filią gminnej biblioteki publicznej w Krzeszycach. Mieści się w budynku po szkole podstawowej, która ostatecznie została zamknięta w roku 1986. Po zmianie przeznaczenia budynków poszkolnych bibliotekę przeniesiono z prywatnego domu do obecnego lokalu (po byłej szkole). W bibliotece w Muszkowie pracuję od czerwca 1991.

R.W. Więcej jest czytelników dorosłych, czy dzieci?
1. E.D. Ogółem czytelników zarejestrowanych jest 205, w tym czytelników najmłodszych 52 osoby.


R.W. Słyszałem, że organizuje Pani także różne imprezy dla mieszkańców.
E.D. Biblioteka w Muszkowie filia Gminnej Biblioteki w Krzeszycach pełni nie tylko funkcję typową dla bibliotek, ale jest również swoistym centrum kultury. Mimo, iż jest małą jednostką ma rozszerzoną działalność na potrzeby specyfiki miejscowości. Znana jest przede wszystkim z tego, że od lat motywuje mieszkańców do uczestnictwa w kulturze. Biblioteka ma też swój skromny udział w festynach, zjazdach Muszkowiaków organizowanych przez Radę Sołecką i społeczność lokalną. Na wielu spotkaniach z czytelnikami biblioteki, prowadzone są: warsztaty folklorystyczne, instalacje teatralne. Tradycją stały się zajęcia wakacyjno-feryjne dla dzieci i młodzieży. Od roku 2009 działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, który stał się ważnym miejscem aktywnego spędzania wolnego czasu licznej grupy czytelników. Satysfakcja z pracy w bibliotece wynika również z współpracy i silnej więzi z Biblioteką Gminną w Krzeszycach , której biblioteka w Muszkowie jest filią. Często użytkownicy biblioteki w Muszkowie uczestniczą w imprezach organizowanych przez Bibliotekę Gminną (wycieczki autokarowe do Witnicy, Sulęcina i Gorzowa i inne).


R.W. można powiedzieć, że biblioteki działające we wsiach to takie lokalne ośrodki kultury?
E.D. Tak to prawda, wiele codziennych zajęć nie pozwala na wyjazdy do kina, teatru lub innych placówek kultury, dlatego postanowiliśmy działać dla lokalnego środowiska i mam nadzieję, że nam się to udaje, czego dowodem jest to, że wielu mieszkańców przyłącza się do organizacji różnych przedsięwzięć. I na przykład poniższa rozmowa, oddaje treść powyższego
-Dokąd sąsiadka idzie?
-Do Klubu sąsiedzie!
I wszyscy wiedzą, że do KLUBU w bibliotece.

Dziękuję za rozmowę

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niskie ukłony podziękowania dla Pani Eli za pomoc w wychowaniu dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.