Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9633 miejsce

Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule

W listopadzie 2015, minęła 160 rocznica śmierci naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. Konstantynopol (obecnie Stambuł) był miejscem gdzie spędził swoje ostatnie miesiące życia.

Portret Adama Mickiewicza na Judahu na skale (1827-1828), autor Walenty Wańkowicz. / Fot. Isabella DegenBędąc w maju w Stambule zapragnęłam odwiedzić to miejsce. Muzeum Adama Mickiewicza, położone jest u zbiegu ulic Serdar Ömerpasa Caddesi i Tatlı Badem Sokak nr 23, w dzielnicy Beyoğlu.
Aby dotrzeć do muzeum (piechotą około 20 min), z placu Taksim trzeba skierować się na bulwar Tarlabaşi, następnie skręcić w lewo i przedrzeć się przez tureckie "ciemne" ulice. Dzielnica Beyoğlu to częściowo walące się slumsy. Ogólnie okolica "szemrana" w fatalnym stanie, brudna i smrodliwa.
Była majowa niedziela, południe, na ulicy przed muzeum odbywał się prawdziwy turecki targ, panował tam duży ruch.
Muzeum było zamknięte, ale mimo to zadzwoniłam do drzwi. Otworzył umundurowany strażnik - security, była to jedyna osoba w całym budynku. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale torbę trzeba pozostawić u niego w biurze. Można było wziąć tylko aparat fotograficzny.
Z licznych opisów w muzeum dowiaduję się:
W domu, który stał na tym miejscu w 1855 roku, poeta mieszkał krótko. We wrześniu 1855 roku, po śmierci żony wyjechał do Konstantynopola. Przybył tam z sekretarzem i przyjacielem Armandem Lévy oraz pomocnikiem Henrykiem Służalskim. Nie miał pieniędzy na eleganckie hotele i nie chciał też korzystać z gościny elity polskiej emigracji, mieszkającej w pałacach nad Bosforem.
W tym czasie toczyła się wojna krymska (1853–1856). Jego misją było utworzenie Legionów Polskich, a także legionu złożonego z Żydów tzw. Legionu Żydowskiego do walki z carską Rosją. Kiedy jego starania zaczęły przybierać realne kształty, Mickiewicz zmarł niespodziewanie. Do dzisiaj przyczyna jego śmierci pozostaje niewyjaśnioną zagadką. Czy przyczyną jego nagłej śmierci była epidemia cholery? Czy też jak twierdzili inni został otruty? Śmierć jego była bardzo korzystna dla Rosjan ale także wygodna dla konserwatywnego odłamu polskiej emigracji, która wystraszona była jego liberalnymi poglądami.
Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule. / Fot. Isabella DegenMickiewicz pochowany został w domu w Stambule, gdzie mieszkał. Ciało jego spoczywało tam w okresie od 26.11 - 30.12 1855 roku. W akcie zgonu, sporządzonym w ambasadzie francuskiej, starano się przemilczeć przyczynę śmierci, aby uzyskać zgodę na przewiezienie zwłok do Paryża. Po zabalsamowaniu złożono je w trzech trumnach, wewnętrznej ołowianej i dwóch drewnianych, wyłożonych ziołami. Po upływie dwóch miesięcy zwłoki poety przewieziono do Paryża aby złożyć je na cmentarzu polskim w Montmorency.
Zdjęcia:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/muzeum_adama_mickiewicza_w_stambule_zdjecia_341659.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jestem pod wrażeniem organizacji administracyjnego Muzeum Mickiewicza w Stambule. Spotkałam się niedawno z zupełnie odmiennym podejściem w innym Muzeum na obczyźnie. W tym wypadku podzielam radość z możliwości przestąpienia progu tego przybytku w każdej chwili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutna historia ! "Konserwatywna Polonia" bojąca się liberalnych poglądów wielkiego Wieszcza; który nawet nie chciał przebywać z nimi razem ?... Coś bardzo przypomina mi Polonusów w Hamburgu, wielu z nich także jest konserwatystami !

No cóż, historia lubi się powtarzać; - może już czas do założenia nowych Legionów dla ocalenia demokracji Ojczyzny w Polszcze ?? Pożyjemy, zobaczymy! Tymczasem poczytajmy sobie niezniszczalne czasem Dzieła Adama Mickiewicza w różnych językach świata !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Stambule byłam, ale o Muzeum nie wiedziałam. Przyznam się, że byłam nastawiona na zwiedzanie wszystkiego co tureckie , co z Konstantynopolem i Bizancjum, więc jakoś polonika mi umknęły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krystyno... to malutkie muzeum, ale robi wrażenie. Warto tam być !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zostałam zachęcona do podróży. Jeśli będę w Stambule, wybiorę się do tego muzeum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O wielkim polskim poecie Mickiewiczu nigdy nie dość informacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściwie na podstawie tej diagnozy - udar mózgu, wywieziono go z Turcji. Ale jak było... to nikt nie wie. Tyle że miał objawy, jak po otruciu go arszenikiem (broszura muzeum).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł, bardzo. Była też sugestia, że mógł umrzec na udar mózgu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.