Facebook Google+ Twitter

Muzeum Chopina w Żelazowej Woli zamknięte. O, przepraszam, otwarte

Dziś na całym świecie oficjalnie rozpoczęły się obchody 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Na całym świecie, ale nie w Żelazowej Woli, miejscu urodzin kompozytora. Powód? Muzeum jest w remoncie...

 / Fot. Paweł Kula PAP"W związku z pracami rewaloryzacyjnymi oraz zmianą ekspozycji muzealnej Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli wraz z parkiem są zamknięte dla zwiedzających od 1 października 2009 do 2 marca 2010". Taką informację mogli przeczytać turyści, którzy w Roku Chopina, w dniu urodzin kompozytora, 22 lutego zechcieli zwiedzić jego dom w Żelazowej Woli.

Informację o zamkniętym na głucho muzeum przekazał TVN24 turysta z Łodzi, który wczoraj, podobnie jak inni turyści, zarówno polscy, jak i zagraniczni, nie zdołał wejść do dworku Chopinów.

Dyrektor muzeum, Tadeusz Owczuk, poproszony przez dziennikarzy o komentarz zapewniał dziś rano, że "na ten tydzień dworek ma być otwarty. Park natomiast będzie zamknięty".

To optymistyczna wiadomość, tyle że sprzeczna ze stanem faktycznym i informacjami, którymi dzieliła się z mediami Katarzyna Kasica, asystentka kuratora Muzeum Fryderyka Chopina. "23 kwietnia będzie inauguracja domu z nową ekspozycją. W tym momencie jest otwarty do zwiedzania park, natomiast nie ma możliwości wejścia do dworku" - twierdziła Kasica.

 / Fot. Paweł Kula PAPKilka godzin później pojawił się kolejny komunikat w sprawie dworku-muzeum, z którego wynika, że od 22 lutego i dworek, i główna aleja parkowa będą otwarte dla zwiedzających (oprócz poniedziałków). Wstęp do muzeum bezpłatny, w godzinach od 9 do 16. Dyrektor przeprosił za zamieszanie i zapewnił, że w tym tygodniu muzeum będzie otwarte, a prace remontowe dokończone zostaną później.

Problem w tym, że gdy zajrzymy na oficjalną stronę
Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, to zobaczymy tam widniejącą nadal informację: "W związku z pracami rewaloryzacyjnymi Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli wraz z parkiem są całkowicie zamknięte dla zwiedzających do dnia 23 kwietnia 2010 r.".

Tymczasem w Warszawie dziś oficjalnie rozpoczęły się obchody 200. rocznicy urodzin Chopina. W ramach imprezy "Najdłuższe Urodziny" przez tydzień, 24 godziny na dobę, w salach Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 64 brzmieć będzie muzyka Chopina.

Natomiast Filharmonia Narodowa zaprasza na 11 koncertów, podczas których wystąpią gwiazdy światowej pianistyki. Na 1 marca zaplanowano uroczysty Koncert Galowy w Teatrze Wielkim, z udziałem Garricka Ohlssona.

Źródło: TVN24

Oglądaj też: Żelazowa Wola - dom urodzenia Fryderyka Chopina

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jan Wolski
  • Jan Wolski
  • 01.10.2012 15:56

"na ten tydzień dworek ma być otwarty. Park natomiast będzie zamknięty".
Na ten tydzień ??!! Chyba w tym tygodniu. Co to za analfabeta i burak !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Krowiuk
  • Jan Krowiuk
  • 14.11.2011 13:35

Tadeusz Owczuk został przyspawany do stołka kierownika ponad 30 lat temu.I trwa .Ciągle i nieustępliwie.
Zmieniają się systemy ustrojowe w Polsce, zmieniają rządy a on trwa i trwa. Jak żołnierz na posterunku.
Jedynie granat lub zabłąkana kula może go zmienić.Nie obchodzi go nic tylko ten stołek. Aby nikt go z tego stołka nie zwalił to nawet śpi z przyklejonym do tyłka mebelkiem.
Ponoć ma zasługi dla kultury.Jego pradziad z Ukrainy ,będąc dziadem, wstąpił kiedyś do domu Chopina chodząc po prośbie i dostał od ojca Chopina coś do jedzenia a niesforny Fryderyk podbiegł do pradziada Owczuka i strzelił mu z woleja solidnego kopa w tyłek.Ponoć od tej pory wszystkie Owczuki mają na zadzie sine znamię. Kierownik Owczuk czasem podczas zabawy i picia alkoholu potrafi ściągnąć galoty i pokazać owo znamię .
I tak historia Chopina zatoczyła koło, poprzez mazurki, marsze, walce i inne utwory a skończywszy na tyłku Owczuka ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Krasucka
  • Anna Krasucka
  • 03.09.2011 23:40

Kiedy wreszcie zmienią kierownika w Żelazowej Woli ? Czy ten Owczuk-Castro ma dożywotnie stanowisko ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na wszystko nam brakuje pieniędzy na zdrowie, na chleb ,na na szkolnictwo
dużo u nas afer: paliwowa, węglowa ,seks...afera ,no cóż może jeszcze jakaś kulturalna ?
a u nas w Polsce to już XXI wiek, będzie pięknie na wiosnę....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co sie dzwić, że nie potrafimy należycie gospodarzyć dobrem narodowym, skoro polski urzędnk nie potrafi nawet wydać należycie pieniędzy unijnych. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy ten kto zaplanował remont muzem nie wiedział o zbliżającej się 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, czy też wiedział ale krnąbrność urzędnicza nie pozwoliła na wcześniejsze rozpoczęcie prac remontowych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenne to informacje nie tylko dla melomanów i turystów. Kiedyś, bardzo dawno temu byłem w Żelazowej Woli i trafiłem na zamknięty najważniejszy obiekt, do którego specjalnie pojechaliśmy... Wtedy jeszcze o internecie się nie mówiło ;(
Kilka refleksji o Chopinie... link

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to Polska właśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, na tę internetową nierzetelną informację i ja kiedyś dałam się nabrać. Jeśli dobrze pamiętam, chodziło o ceny biletów. Wiem na pewno, że przy kasie zastanawialiśmy się, czy nam wystarczy pieniędzy (wycieczka). Do dworku tylko zajrzeliśmy, pospacerowaliśmy po pięknym parku. Na szczęście była cudna pogoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.