Facebook Google+ Twitter

Muzeum Górnośląskie od 100 lat w Bytomiu

Museum in Buethen O.S., bo taką początkową nazwę nosiło powołane w 1910 roku przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z dniem 3 czerwca inauguruje uroczystości jubileuszowe.

 / Fot. Plakat wystawyUroczystości zostaną zainaugurowane wystawą "Ab initio. Narodziny muzeum", pokazem "Mistrzowie grafiki europejskiej XVI-XXX wieku z kolekcji generała Józefa Zająca" oraz promocją wydawnictwa "Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 100 lat dziejów". Wystawa "Ab initio. Narodziny muzeum" przenosi nas w czasy tworzenia się placówki, noszącej wówczas nazwę "Museum in Buethen O.S.", której celem było gromadzenie rzeczy dawnych, zabytków przyrody, przedmiotów, dzieł sztuki i przemysłu, dokumentów i książek związanych z Górnym Śląskiem, a szczególnie z miastem Bytom oraz przechowywanie ich i udostępnianie.

Stulecie istnienia Muzeum Górnośląskiego jest okazją do podzielenia się pracowników placówki ze zwiedzającymi eksponatami, z których niektóre ujrzą światło dzienne po raz pierwszy. A będą to rzeczy pochodzące z darów lub zostały zakupione od prywatnych kolekcjonerów, m.in. od Hansa Bimlera, Simona Machy czy Eberharda Dreschera.

Jednym z takich darów, jakie otrzymało Muzeum, było przyjęcie w 1958 roku od generała dywizji dra Józefa Zająca jego kolekcji, na którą złożyły się dzieła grafiki i malarstwa europejskiego od XVI do XX wieku. Na zgromadzony przez generała Józefa Zająca zbiór graficzny, składają się ryciny reprezentujące szkołę włoską, niemiecką, niderlandzką, holenderską, francuską i angielską. Nie brak wśród nich rycin szczególnie rzadkich i poszukiwanych, w tym prac w dobrze zachowanych odbitkach.

Pokaz "Mistrzowie grafiki europejskiej XVI-XIX wieku z kolekcji generała Józefa Zająca" będzie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przy ulicy Wojciecha Korfantego 34, gmach dawnego starostwa powiatowego / Fot. Piotr A.Jeleńokazją do zaprezentowania publiczności najcenniejszych rycin autorstwa wielu wybitnych artystów działających w tamtym okresie. Znajdą się wśród nich Albrecht Dürer, Jaques Callot, Jacob Ruisdael, Francesco Bartolozzi czy Charles François Daubigny.

Wystawom będzie towarzyszyło wydawnictwo jubileuszowe "Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 100 lat dziejów". Wystawa "Ab initio. Narodziny muzeum" potrwa do 15 października 2011 roku, natomiast pokaz z kolekcji generała Józefa Zająca będzie można oglądać w terminach 3.06-15.07.2011 oraz 1.09-15.10.2011.

"Ab initio. Narodziny muzeum" - wernisaż wystawy 3 czerwca 2011, godzina 17.30
Czas trwania wystawy 3.06. - 15.10.2011
Koordynator wystawy "Ab initio. Narodziny muzeum" - Dorota Podyma
Komisarze wystawy - Dorota Podyma, Maria Lipa-Kuczyńska, dr Wojciech Moś, Maciej Droń, Waldemar Żyła, Marek Meschnik oraz Iwona Mohl.

Komisarze pokazu kolekcji generała Józefa Zająca: Marek Meschnik oraz Iwona Mohl

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach dawnego starostwa powiatowego przy ulicy Wojciecha Korfantego 34

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.