Facebook Google+ Twitter

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wyróżnione na Śląsku

Marszałek Województwa Śląskiego uhonorował bytomskie Muzeum Górnośląskie wyróżnieniem za wydarzenie muzealne w ubiegłym roku.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek dawnego starostwa powiatowego. / Fot. Piotr A.JeleńWkład pracy bytomskich muzealników doceniła komisja złożona z przedstawicieli Sejmiku Województwa Śląskiego, jak również z ekspertów z dziedziny ochrony i upowszechniania dziedzictwa narodowego. Wyróżniony został projekt w kategorii wystawy "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia".

Celem twórczyń wystawy, Izabeli Wójcik-Kühnel oraz Edyty Horwat, było stworzenie nieco odmiennej wystawy od innych, jak mówiły autorki podczas ubiegłorocznego wernisażu: "Nie możemy i nie chcemy pokazać naszych bohaterek na ścianie pamięci. Pokazujemy je na tle miasta". Stąd też oprócz prezentowanych zdjęć, na wystawie znalazły się kobiece akcesoria, rekwizyty, nie tylko użytku codziennego, lecz te odświętne, nagrody, odznaczenia. Zwiedzający wystawę mogli zapoznać się z historią bytomianek "Nie możemy i nie chcemy pokazać naszych bohaterek na ścianie pamięci. Pokazujemy je na tle miasta" - Izabeli Wójcik-Kühnel i Edyta Horwat / Fot. Piotr A.Jeleńtakże poprzez prezentację multimedialną.

Na wystawie, jak również w wydanym do niej albumie, zaprezentowano znane kobiety wywodzące się z Bytomia, m.in. Karin Stanek, Annę Nehrebecką, Dorotę Pomykałę czy też wybitne postaci historyczne, Ewę von Tiele-Winckler zwaną Matką Ewą czy Polę Maciejowską.

W kategorii publikacji książkowej wyróżniona została monografia Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 100 lat dziejów pod redakcją Jana Drabiny i Mieczysława Dobkowskiego. Książka poświęcona jest stuleciu istnienia bytomskiej placówki muzealnej od początków działalności, jako Bytomskiego Towarzystwa Historyczno-Muzealnego do czasów obecnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piotruś przybijam 5 i podaję dalej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Robercie. Istotnie trochę życia spędziłem w Bytomiu, bo od siódmego roku życia., i jak tak patrzę na to co się w ostatnim czasie w tym mieście dzieje, to włos się jeży na głowie. Wszędzie podziały polityczne i walka o władzę, dosłownie wstyd. Ale dość rozczulań, bo wnet coś będzie o tej mojej małej ojczyźnie. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze artykuł jak to u Ciebie bywa ciekawy tematycznie i świetnie napisany. Podziwiam od dawna Twoją miłość / bo tak można to chyba nazwać/ do swojej 'małej ojczyzny bytomskiej''. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.