Facebook Google+ Twitter

Muzeum Hansa Klossa powstanie w Katowicach

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-07-07 11:17

W kamienicy przy ulicy Gliwickiej 6 powstanie Muzeum Hansa Klossa. Za kilka dni katowiczanie dowiedzą się o tym z wywieszonego na elewacji baneru. Pierwsi goście wejdą do środka w lutym przyszłego roku.

Kloss i Brunner czyli Mikulski i Karewicz w niezapomnianym duecie. / Fot. Kadr z serialu "Stawka większa niż życie".- To nie będzie muzeum jednego aktora, ale postaci popkulturowej. A Hans Kloss, skoro nie dorobiliśmy się własnego Supermana czy Jamesa Bonda funkcjonuje w świadomości Polaków jako popkulturowa ikona. Bohater z którym można się łatwo identyfikować - tłumaczy Piotr Owcarz, prezes grupy Media Partner, która podjęła się tego przedsięwzięcia. Ma świadomość, iż serial "Stawka większa niż życie", prócz licznego grona fanów ma też zagorzałych przeciwników, zarzucających mu fałszowanie historii, ale zdecydowanie podkreśla - odcinamy się od polityki i historii. Interesuje nas Kloss jako bohater popkultury

Agent J-23 w swym katowickim muzeum będzie miał przynajmniej dwie, wykonane z kreolanu, naturalnych rozmiarów figury. W przygotowanych przez Marcela Sławińskiego - autora scenografii do wielu spektakli teatralnych i operetkowych - piwnicznych wnętrzach pojawią się też repliki innych serialowych postaci. Obejrzeć będzie można wystawę gadżetów, związanych z postacią Hansa Klossa: komiksów, płyt, kaset czy gazet. W piwnicy będzie działać Cafe Ingrid.

Najważniejszym gościem imprezy inaugurującej działalność muzeum ma być sam Stanisław Mikulski (czyli filmowy Hans Kloss), reżyserzy serialu "Stawka większa niż życie" oraz gwiazdy polskiej estrady i filmu. Nie powinno też zabraknąć innych bohaterów adaptacji telewizyjnej oraz serialu. - Liczę, iż także po uroczystym otwarciu muzeum będą się w nim pojawiać ludzie kultury i sztuki, studenci, a także wszyscy szukający czegoś więcej aniżeli pubu, gdzie leje się piwo. W Katowicach, pod względem atrakcji kulturalnych, wciąż jeszcze nie dzieje się zbyt wiele. Chcemy w ten sposób zaktywizować środowisko, dać ludziom coś nowego ze świata filmu. Jeśli pomysł złapie, to pewnie będziemy też chcieli stworzyć fanklub Hansa Klossa - mówi Piotr Owcarz

Serial "Stawka większa niż życie" nakręcony został pod koniec lat 60-tych. W tym roku mija właśnie 40 lat od pierszej jego emisji. Wcześniej przygody Hansa Klossa można było oglądać w Teatrze Telewizji. W rolę pracującego dla rosyjskiego wywiadu Polaka w mundurze oficera Abwehry wcielił się Stanisław Mikulski, a poszczególne odcinki wyreżyserowali Janusz Morgenstern i Andrzej Konic. Serial odniósł oszałamiający sukces i wciąż - mimo sprzeciwów środowisk kombatanckich, zarzucających mu prezentowanie fałszywego obrazu II wojny światowej - z powodzeniem wraca na ekrany.

(Michał Wroński - Polska Dziennik Zachodni)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.