Facebook Google+ Twitter

Muzeum Historii Polski – nowa warszawska inwestycja

Polska. Mój kraj, w którym się urodziłam i wychowałam. Miejsce, o którego historii opowiadali mi dziadkowie i rodzice, o którym zdobywałam wiedzę na lekcjach w podstawówce, gimnazjum i liceum. Kraj, który aktualnie jest państwem suwerennym i demokratycznym, należącym do Unii Europejskiej i NATO. Mój wolny kraj, o którego historii będę zawsze pamiętać.

 / Fot. Logo6 kwietnia ruszył konkurs na projekt architektoniczny budynku Muzeum Historii Polski. Pierwszy etap konkursu będzie miał charakter czysto urbanistyczno-architektoniczny (zaplanowanie jak ma wyglądać zabudowa budynku). W drugim etapie nacisk zostanie położony na pracę architektów, rozwiązywanie problemów poszczególnych elementów projektu i na wyznaczenie kierunku przygotowania obiektu do realizacji.

Gdzie ma znajdować się owe muzeum? Otóż w Warszawie, dokładnie nad Trasą Łazienkowską od Placu na Rozdrożu do Ronda Jazdy Polskiej. Muzeum ma zajmować łącznie ok. 20 tys. m kw. powierzchni, z czego 9 tys. m kw. to będzie powierzchnia wystawowa.

Nad konkursem pełni patronat Międzynarodowa Unia Architektów (UIA), która obejmuje swoją opieką zaledwie 5-6 konkursów architektonicznych rocznie. Taki patronat to renoma, zatem konkursem zainteresowali się architekci z całego świata. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że swoim patronatem UIA objęła choćby Operę w Sydney, Centrum Pompidou w Paryżu, Bibliotekę Aleksandryjską w Egipcie czy Międzynarodowe Forum w Tokio.

Pula nagród w konkursie wynosi 350 tys. euro, z czego 90 tys. euro otrzyma zwycięzca. Pozostała część pieniędzy zostanie rozdysponowana na pozostałe nagrody (w tym także wyróżnienia) i zwrot kosztów dla architektów, których prace dostaną się do drugiego etapu konkursu. W sumię na inwestycję przeznaczonych jest 87 mln euro, a czego około 80 proc. pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej.

Tyle faktów, liczb i teorii. Ponieważ początkowo dla mnie owe liczby, lokalizacje i plany były niejasne, sięgnęłam do opinii architektów, historyków sztuki, varsavianistów odnośnie samego projektu i pomysłu zrealizowania go nad Trasą Łazienkowską. Większość opinii jakie wpadły mi w ręce to te wygłoszone podczas spotkania 4 czerwca 2008 roku w tej sprawie. Są to komentarze dosyć pozytywne, wiele z nich dotyczy reaktywacji utraconego Placu na Rozdrożu i konieczności zakrycia skarpy. Połączenie Parku Ujazdowskiego z terenami prowadzącymi do Zamku Ujazdowskiego jest uznawane za niemalże obowiązek.

Pojawiają się także opinie, że chyba lepsze byłoby umiejscowienie muzeum na pl. Piłsudskiego, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że sama kubatura budynku może zdominować Zamek Ujazdowski i poważnie zepsuć widok na niego od strony Wisły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie znam ulic Warszawy tak dobrze, by wypowiadać się odnośnie planów urbanistycznych i budowy samego gmachu muzeum, odniosę się zatem do idei powstania takiej placówki. Przy pośpiechu i natłoku inwestycji związanych z Euro 2012 nie jest to może najbardziej pilna sprawa, ale bardzo dobrze, że takie muzeum powstanie.

W jednym miejscu zebrana, ale też siłą rzeczy wyselekcjonowana, wiedza o dziejach naszego państwa ma szansę stać się atrakcją przyciągającą tłumy, o ile wystawy będą miały interaktywny charakter (multimedia, gadżety skłaniające do reakcji, sięgnięcia po więcej informacji). Niezwykle ważna jest oferta edukacyjna dla najmłodszych (specjalne ścieżki lub gry) oraz uczniów, prowadzona przez wyspecjalizowaną kadrę. Osobny temat to opisy w obcych językach dla turystów z zagranicy (nie tylko po angielsku) i propozycje zwiedzania z przewodnikiem.

Zamknąć tak bogatą i obszerną historię w kilkunastu (-dzięsięciu?) salach jest oczywiście wyzwaniem, dlatego ja najchętniej w takim muzeum zapoznałabym się z ciekawie ale krótko opisanym tłem historycznym każdej epoki i dosłownie kilku najważniejszymi faktami, ilustrowanymi eksponatami, filmami, makietami itp. Po więcej można pojechać do Biskupina, Krakowa, Gdańska...

W Berlinie od lat istnieje Niemieckie Historyczne Muzeum. Cieszy się cały czas dużą popularnością ze względu na:
- centralne położenie (przy Unter den Linden)
- ciekawą architekturę (nie tylko historyczny, piękny barokowy gmach dawnej Zbrojowni, ale nowoczesna architektura XXI w. (I.M. Pei)
- stała bogata oferta dodatkowa (pokazy filmów, kawiarnia, księgarnia, wyprzedaże starych egzemplarzy i plakatów, koncerty)
- obok głównych ekspozycji naprawdę interesujące wystawy czasowe
- wstęp do 18 lat bezpłatny!

Sama ekspozycja dla kogoś kto interesuje się historią Niemiec pozostawia niedosyt..., ale inni (czy to Niemcy czy obcokrajowcy) w większości wynoszą ogólne pojęcie o dziejach kraju, takie: "co z czego wynikło i dlaczego".

Lepiej, by rodzinna wycieczka do muzeum o tematyce historycznej nie przypominała wykładowo-podręcznikowej lekcji w szkole, a w oryginalny sposób podała ciekawe fakty.
A z takim przedmiotem jak historia Polski jest duże pole do popisu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.