Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26448 miejsce

Muzeum Historii Żydów Polskich otwiera swoje podwoje

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-04-19 21:19

W tym roku przypada 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. W Warszawie przez trzy dni trwają uroczystości. W weekend 20 i 21 kwietnia będzie można zwiedzać nowo powstałe Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie / Fot. Ewa Krzysiak Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się na wprost Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie w kwadracie ulic: Zamenhofa, Danielewicza, Lenartowskiego i Karmelickiej. Placówka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym jury wybrało projekt fińskich architektów: Rainera Mahlamaki i Ilmari Landelmy.

W roku 2007 prezydent Lech Kaczyński i były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker wmurowali akt erekcyjny.

Muzeum ma być punktem odniesienia dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem Żydów polskich oraz znakiem dokonującego się przełomu we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów.Muzeum Historii Żydów Polskich to także "miejsce spotkań i dyskusji ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie, musi to być miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i prawdy".

Z okazji obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim przygotowano kilkadziesiąt projektów takich jak: wspólne tworzenie instalacji upamiętniającej rocznicę powstania, warsztaty z języków hebrajskiego i jidysz dla rodzin, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania ze świadkami historii, spacery trasami pamięci oraz wycieczki po nowo otwartym budynku muzeum.

Podczas dni otwartych co godzinę przewodnicy będą oprowadzać po budynku muzeum i opowiadać o jego symbolice.

Od 20 kwietnia muzeum będzie otwarte w dniach: poniedziałek - niedziela (w godz.10.00–18.00), we wtorki nieczynne

Rezerwacji można dokonywać telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00, a od 27 kwietnia także w soboty i niedziele, w godzinach 10 - 18.

Rezerwacje: (22) 471 0301 lub (22) 471 0302 ; rezerwacje@jewishmuseum.org.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kładka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak czy inaczej ja mam takie skojarzenie[ ciekawe czy przez to pęknięcie będzie jakaś kładka]

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Prosty z pozoru, przeszklony obiekt, ma korespondować z okolicznymi blokami. Jego wyjątkowość natomiast zdradzać będzie, ciągnące się przez cały budynek pęknięcie skrywające główne wejście. Nieregularne pęknięcie ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Teraz ten motyw może symbolizować pojednanie polsko – żydowskie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy to ważne ale architekt projektujący ten budynek chyba się wzorował na krematorium w KL Auschwitz łudząco podobny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.