Facebook Google+ Twitter

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodziło pierwszą rocznicę otwarcia wystawy

Miniony weekend (9 - 11 października 2015 r.) upłynął w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie pod znakiem pierwszej rocznicy otwarcia stałej ekspozycji "1000 lat historii Żydów polskich".

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. / Fot. Krzysztof KrzakPrzez niecały rok (wystawę otwarto uroczyście 28 października minionego roku) ekspozycję obejrzało ponad 350 tysięcy zwiedzających z kraju i zza granicy, w tym z Izraela, dla którego mieszkańców wizyta w stołecznym muzeum przy ulicy Mordechaja Anielewicza jest punktem obowiązkowym podczas pobytu w Polsce (Polin oznacza w języku hebrajskim: Polska). Na program trzydniowego święta zatytułowanego "Made in Polin" złożyło się ponad 30 koncertów, spotkań i spektakli. Wystąpili m.in. orkiestra "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Piotr Orzechowski, Avishai Cohen i Robert Więckiewicz; pokazano wystawę fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego, a Robert Makłowicz zaprosił na ucztę Polin.

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie, dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w Synagoga z Gwoźdźca na dzisiejszej Ukrainie w MHŻP POLIN. / Fot. Krzysztof Krzakczasie II wojny światowej zamienionej przez okupanta w getto, powstawał w latach 2009 - 2013 według projektu architektów z fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki. Uwagę zwraca jego wejście główne w kształcie hebrajskiej litery taw. Wystawa stała to swoista podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich: od średniowiecza do współczesności. Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się niegdyś centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?

Fragment ekspozycji - Na żydowskiej ulicy. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa składa się z ośmiu galerii: Las (legendy o początkach obecności Żydów w Polsce), Pierwsze spotkania (960–1500), Paradisus Iudaeorum (1569–1648), Miasteczko (1648–1772), Wyzwania Nowoczesności (1772–1914), Na żydowskiej ulicy (1918–1939), Zagłada (1939–1945) i Powojnie (1944 do dziś). Łącznie zajmują one ponad 4000 metrów kwadratowych opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów i mają charakter interaktywny.

Z okazji pierwszych urodzin wystawy stałej MHŻP Polin przyznano również po raz pierwszy Nagrodę POLIN, która ma na celu uhonorowanie osób troszczących się o upamiętnienie dziedzictwa polskich Żydów - laureatem został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, który ze swoimi współpracownikami organizuje mnóstwo działań na rzecz przypominania i utrwalania historii Żydów lubelskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Generalnie chyba jest przesyt tego typu tematyką, a może takie jest wrażenie po filmie "Iza". Ale też mam świadomość że bez wiedzy o historii przyszłość też będzie sie wydawała niejasna. Mają tego świadomośc producenci seriali tureckich. A my?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, cieszę się, iż mogłem poszerzyć Pańską wiedzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic wczesniej nie wiedzialem na temat tego muzeum dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ten czas szybko leci link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam wizytę w tym muzeum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.