Facebook Google+ Twitter

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na dni otwarte! Już w najbliższy weekend

- Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich planowane jest na początek przyszłego roku. Wówczas będzie już gotowa wystawa główna. Jednak już teraz muzeum jest gotowe na przyjęcie zwiedzających - mówi Piotr Kossobudzki, rzecznik prasowy muzeum.

 / Fot. mamik, CC3.0Już 19 kwietnia, w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, w Muzeum Historii Żydów Polskich pojawią się pierwsi goście. O godz. 20 odbędzie się koncert jazzowy "Bunt Band. Tribute to Marek Edelman", zrealizowany przez Wojtka Mazolewskiego. - Te pieśni śpiewane były w warszawskim getcie - wyjaśnia Piotr Kossobudzki.

Uczestnictwo w koncercie jest bezpłatne, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Również w piątek zaprezentowana zostanie część Archiwum Ringelbluma, Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, które zawiera unikalne zbiory będące dowodem Zagłady Żydów.

Dla szerokiego grona zwiedzających, muzeum będzie dostępne w weekend, 20 i 21 kwietnia. W czasie dni otwartych organizatorzy zapraszają na liczne wydarzenia, m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci, jak również warsztaty z języków hebrajskiego i jidysz oraz na "Spotkanie z Ocalałymi" (osobami, które przeżyły warszawskie getto), które poprowadzi Anna Bikont w niedzielę o godz. 13.

- W sobotę wielkim wydarzeniem będzie pokaz filmu Agnieszki Arnold pt. "Rotem", opowiadający historię Kazika Ratajzera, który będzie gościem na tej premierze - mówi Piotr Kossobudzki. Kazik Ratajzer to żydowski bohater ruchu oporu w czasach II wojny światowej. - Przez cały weekend możliwe będzie zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Proponujemy również wzięcie udziału w organizowanych spacerach, np. po Muranowie - zapowiada rzecznik Muzeum Historii Żydów Polskich.

W niedzielę muzeum zaprasza na międzynarodową debatę "Remember, Imagine, Act: Examining the Legacies oj Jan Karski, Emanuel Ringelblum and Raphael Lemkin". Gośćmi debaty będą m.in. dr Samuel Kassow, prof. Roman Kuźniar, ambasador Maciej Kozłowski. Jak zaznacza Piotr Kossobudzki, ciekawym wydarzeniem będzie Masa 43, przejazd rowerowy w hołdzie Bohaterom Getta. 2000 osób przejedzie na rowerach, aby upamiętnić wybuch powstania.

Przy wejściu do muzeum wisi już od 14 kwietnia mezuza. Została zawieszona w czasie spotkania przedstawicieli żydowskich stowarzyszeń, fundacji, a także związków religijnych z całego kraju. Mezuza jest symbolem każdego żydowskiego domu, a zawieszana jest, ponieważ zapewnia ochronę Boga. Autorami mezuzy są Andrzej i Maciej Bulandowie, a cegła z której została zrobiona, pochodzi z żydowskiej dzielnicy północnej.

Pomysł budowy Muzeum Historii Żydów Polskich narodził się w 1996 r. Autorem projektu na podstawie którego powstał budynek jest fiński architekt, Rainer Mahlamaki. Na początku był tylko Ohel - niebieski namiot, który przez dwa lata (od 2006 r. do 2009 r.) pełnił funkcję punktu informacyjnego i domu kultury. W namiocie odbywały się liczne wydarzenia: koncerty, wystawy, pokazy filmów. Ohel cieszył się dużą popularnością, czego wynikiem była nominacja do nagrody Gazety Wyborczej "Wdechy 2007" w kategorii Miejsce Roku. Obecnie, jak informuje rzecznik - muzeum jest gotowe na przyjęcie zwiedzających, jednak takie miejsca jak restauracja czy pracownia dla dzieci zostaną otwarte dopiero w drugiej połowie roku.

Dokładny program obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich można znaleźć na oficjalnej stronie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.