Facebook Google+ Twitter

69 miejsce

Muzeum Holocaustu nie chce oddać baraku z Auschwitz-Birkenau

Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie nie chce zwrócić wypożyczonego z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau baraku. Wzywa też środowiska żydowskie do poparcia ich stanowiska, a w amerykańskiej prasie pojawiły się sugestie, że Polska nie zasługuje na opiekę nad zabytkiem, gdyż jest współodpowiedzioalna za Holocaust.

Barak obozowy w Birkenau / Fot. Primke/wikimedia/CC-BY-SABarak z Birkenau został wypożyczony waszyngtońskiemu Muzeum Holocaustu w 1989 r. na dziesięć lat. Później umowę przedłużono na kolejne dziesięć lat. Amerykanie powinni więc oddać barak dwa lata temu, ale nie chcą tego zrobić. Umowy o wypożyczeniu nie można przedłużyć, gdyż obowiązujące obecnie w Polsce przepisy dopuszczaja możliwość wypożyczenia zabytkowego obiektu jedynie na pięć lat.

Były dyrektor waszyngtońskiego muzeum Martin Smith rozpętał w prasie kampanię na rzecz pozostawienia baraku w Stanach Zjednoczonych na stałe. Dopuścił się nawet szantażu, pisząc w "Washington Post", że ponieważ amerykański rząd przyznał Polsce 65 mln dolarów na utrzymanie muzeum Oświęcim-Brzezinka, to barak powinien zostać w Ameryce.

Muzeum w Waszyngtonie mobilizuje też środowiska żydowskie, by poparły ideę pozostawienia baraku w USA. Wezwał do tego m.in. ocalony z Holocaustu Elie Wiesel, a w gazetach sugeruje się, że Polacy nie zasługują na opiekę nad zabytkiem, gdyż są współodpowiedzialni za Holocaust.

Dyrektor oświęcimskiego muzeum Piotr Cywiński jest oburzony. Jak powiedział serwisowi rp.pl, muzealne obiekty nigdy nie będą przedmiotem targów. Amerykanie przyznali Polsce środki, ale nie 65 mln, a 15 mln dolarów i na razie ich nie przekazali. Dodał też, iż każde szanujące się muzeum zwraca wypożyczone obiekty i że w takiej sytuacji nie wyobraża sobie współpracy z amerykańskim muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

jeszcze się buntujący
 • jeszcze się buntujący
 • 01.03.2012 15:10

szwab Tusk z chęcią pozbędzie się z Polski śladów zbrodni swoich przodków, kiedy już przejmą nasz kraj gospodarczo i sprowadzą nas do roli bezwolnych niewolników, będzie jak znalazł, dlatego brak reakcji rządu klęczącego przed przed władcami z zachodu a może po prostu rząd z PO dostał w łapę i dlatego siedzi cicho ? sami zgotowaliśmy sobie ten los wybierając taką ekipę do rządu, może już czas na obywatelskie nieposłuszeństwo i pogonienie tych liberałów precz

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 28.02.2012 21:11

Amerykanie powiedzieli że nie oddadzą muzealnego eksponatu, Chińczycy powiedzieli że nie zapłacą nawet centa odszkodowania za rozbabrane autostrady, Rosjanie powiedzieli że nie oddadzą Tupolewa i czarnych skrzynek.To jest ten prestiż który wypracował nasz as dyplomacji Sikorski pospołu ze swym pryncypałem Tuskiem przy wydatnym współudziale pomagiera Komorowskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JAN NOWAK
 • JAN NOWAK
 • 28.02.2012 19:08

Sumienie Narodu Dzisiaj 18:59

wyobraź sobie SUMIENIE, że była wojna ale nie było holocaustu.
w takim przypadku co mamy?
ano, mamy 5 000 000 (pięć milionów) żydów na terenie dzisiejszej Rzeczypospolitej.
wyobrażasz ty sobie 5 000 000 michników, geremków, grosów w Polsce?
toż to Palestyna Bis

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sumienie Narodu
 • Sumienie Narodu
 • 28.02.2012 18:59

pierdzielić ten barak.
pozostałe baraki też zapakować, opasać wstążkami, dołożyć do tego bramę i 25 cm gruntu i wysłać to wszystko w cholerę. do ichniejszego muzeum.
nie będą przyjeżdżać, nie będą tańcować nad miejscami cadyków, a ci pozostali żydowscy antypolacy, jak łuczywo michnik, zamkną mordy bo będą osamotnieni.
to jedyny uczciwy sposób na takich jak oni.
albo drugi, przekupić to dziadostwo. tgak jak zrobili to niemcy. 50 mld euro może starczy,
bo to cholerne PRZEDSIĘBIORSTWO HOLOKAUST jest nienasycone mamoną.
brak ROZWIĄZANIA będzie zawsze skutkowało NĘKANIEM POLSKI I POLAKÓW

Komentarz został ukrytyrozwiń
BOLO
 • BOLO
 • 28.02.2012 17:53

Złodziejstwo po żydowsku. Draństwo.

Oni wszystkie swoje obecne złe uczynki tłumaczą Holocaustem. Wstyd !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet nie chce się im przyjechać, uczcić miejsc swoich przodków! Mamona i"bałwany" ważniejsze! Nie mówiąc już o korzeniach jak tutaj: link

Że też człowiek musi się na stare lata za nich wstydzić?! Modle się do Mojrzesza o wstawiennictwo, aby zostali obdarowani rozumem. Zaniedbywanie miejsc pamięci przodków jest bardzo wielkim przestępstwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ot amerykański imperializm! I niech tak będzie jak powiedział profesor Bartoszewski. Z Yad Washem współpraca, z huliganami niet!

Komentarz został ukrytyrozwiń
V KOLUMNA
 • V KOLUMNA
 • 28.02.2012 13:23

...MYSLE ZE BARAK NALEZY SPAKOWAC I WYSLAC DO USA.....BO WTEDY OSWIECIM...BEDZIE MIEJSCEM LUDOBOJSTWA WSZYSTKICH NARODOW...A NIE TYLKO ZYDOW JAK TO OBECNIE PROPAGANDA ZYDOWSKA LANSUJE.....!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
 • konio
 • 28.02.2012 13:00

Ciekawe ile postów napisanych jest przez tych,którzy skłonni są uwierzyć-lub wierzą- w "kłamstwo oświęcimskie"?Typowo polskie "święte oburzenie"
Prędzej żydom w stanach ten barak z dymem puszczą amerykańscy faszyści,niż w Polsce zapomniane zostaną mln wymordowanych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prosta sprawa. Idziemy do sądu i załatwiamy kwestię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.