Facebook Google+ Twitter

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Powstaje jedno z największych muzeów historycznych na świecie

5000 m2 historii, w rozpiętości od wielkiej polityki po losy zwykłych bohaterów. Wszystko pokazane w imponującej scenerii, przy użyciu zarówno eksponatów z epoki, jak i multimediów. Trwa budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 / Fot. KwadratNa otwarcie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Otwarcie jest realne jesienią 2016 r. Obecnie pełną parą prowadzone są prace budowlane. Powoli wyłania się zarys niezwykłego obiektu, który został zaprojektowany przez Studio Architektoniczne "Kwadrat" z Gdyni. Koncepcja została wybrana w wyniku konkursu ze 129 prac. Charakterystyczne jest m.in. wpuszczenie wystawy kilkanaście metrów pod ziemię. Budynek ma bowiem 6 kondygnacji podziemnych oraz 8 nadziemnych. Innym ciekawym elementem są monumentalne schody (na zdjęciu), prowadzące z poziomu -4,50 do -14. Ten element został już ukończony. Z pewnością budynek wyróżniać będzie też pochyła około 40-metrowa wieża o kształcie graniastosłupa, w której znajdą się m.in. biblioteka, sale dydaktyczne i konferencyjne oraz kinowa, zaś na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

Mimo że do zakończenia prac jeszcze sporo zostało, to w Muzeum znajdują się już pierwsze eksponaty. Na głębokości 14 m znalazły się dwa czołgi – amerykański Sherman oraz sowiecki czołg T 34/85, niemiecka torpeda typu G7a i towarowy wagon kolejowy produkcji niemieckiej. Staną się one w przyszłości częścią wystawy stałej, nad którą ruszyły już prace. W maju została podpisana umowa z firmą Qumak, która będzie odpowiadała za jej realizację. Oprócz wspomnianych już eksponatów i im podobnych, w realizacji tego zadania posłużą liczne multimedia. Całości dopełni scenografia - rekonstrukcje uliczek, wielkoformatowe, podświetlane mapy, czy przeskalowane symbole wojny. Wnętrza wystawowe mają mieć zróżnicowane kształty, a także nietypowe konstrukcje i faktury ścian (m.in. szklane, ceglane, betonowe, metalowe).

Oprócz wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej odbywać się będą wystawy czasowe, na które przeznaczono około 1000 m2. Dodatkowo Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.


Tego autora również:
Czy inna Rzeczpospolita jest możliwa? Kontrowersyjna książka Jana Sowy
Pogoda dla bogaczy. "Kapitał w XXI wieku" Thomasa Piketty'ego
Żywieniowe ludobójstwo. "W obronie życia" Juliana Rose

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.