Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6268 miejsce

Muzeum Karykatury w Warszawie znalazło się w TOP 10 brytyjskiego Guardiana

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego trafiło na listę najciekawszych placówek w Europie opublikowaną przez brytyjski "The Guardian". Serwis internetowy dziennika stworzył zestawienie pt. "Dziesięc najlepszych muzeów w Europie, o których prawdopodobnie nie słyszałeś". Stołeczna placówka znalazła się obok Muzeum Kampa w Pradze czy Casa Museu Medeiros E Almeida w Lizbonie.

 / Fot. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego / Fot. Arek1979 at pl.wikipedia [CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], from Wikimedia CommonsWarszawskie Muzeum zostało wymienione m.in. wśród takich instytucji, jak Muzeum Kampa w Pradze, Vasarely Múzeum w Budapeszcie, Centrale Montemartini w Rzymie, CaixaForum w Madrycie czy berlińskie Designpanoptikum.

W rankingu The Guardian wyłoniono unikatowe, najbardziej atrakcyjne dla turystów muzea europejskie, wyróżniające się swoją działalnością na arenie międzynarodowej.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu Zamku Królewskiego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego pomysłodawcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Zobacz także: Def Leppard wystąpił na warszawskim Torwarze (ZDJĘCIA)Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.