Facebook Google+ Twitter

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie pokaże zabytkowy wagon z początków ubiegłego wieku

W Muzeum Kolejnictwa przy ulicy Towarowej w Warszawie udostępniony zostanie zwiedzającym zabytkowy wagon bagażowo-pocztowy z 1908 r. Przeszedł on gruntowny remont.

 / Fot. Ewelina Wójcik (aip)W najbliższy piątek, 23 października, o godz. 12.00, zostanie oficjalnie otwarty dla zwiedzających zabytkowy wagon bagażowo-pocztowy.

W piątek w samo południe w Muzeum Kolejnictwa przy ul. Towarowej 3 zostanie odsłonięta tabliczka na świeżo wyremontowanym, zabytkowym wagonie bagażowo-pocztowym serii Fg z 1908 r.

Na uroczystości obecni będą przedstawiciele Muzeum, a także Poczty Polskiej, która sfinansowała odrestaurowanie wagonu. Zwiedzający będą mogli bezpłatnie oglądać eksponaty w godzinach od 11:00 do 13:00. Do końca dnia będzie można też podziwiać wnętrze wyremontowanego wagonu.

Ten kolejowy zabytek seri Fg o numerze 29592 pochodzi z 1908 roku. Został wybudowany w Fabryce Beuchelta w Grunbergu, czyli dzisiejszej Zielonej Górze. Do zbiorów Muzeum Kolejnictwa trafił w 1979 roku. Przekazało go tam Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe" - kierownictwo filmu "Lalka". W latach 1994-2012 wagon był oddany w depozyt do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.

Odrestaurowanie wagonu było możliwe dzięki wsparciu Poczty Polskiej. Wyremontowanie wagonu zarówno w środku, jak i na zewnątrz, to część projektu pod nazwą "Zaadoptuj parowóz" prowadzonego przez Muzeum Kolejnictwa. Władze placówki planują organizować w wagonie lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Zwiedzający będą mogli zajrzeć do jego wnętrza w wybrane dni w roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.