Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22588 miejsce

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu po remoncie

6 czerwca 2014 r. po prawie czterech latach wznowiło swoją działalność Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Nowa ekspozycja łączy nowoczesność z duchem przeszłości.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, będące oddziałem Biblioteki Raczyńskich, powstało w 1978 r. dzięki Fundacji Ignacego Mosia, kolekcjonera pamiątek po Henryku Sienkiewiczu. Pasjonat ofiarował swoje zbiory Poznaniowi aktem notarialnym z 5 października 1977 r. Władze miasta przekazały na siedzibę Muzeum staromiejską kamieniczkę przy Starym Rynku 84, wybudowaną w 1553 r., należącą do Jana Baptysty Quadro z Lugano, architekta włoskiego, który zaprojektował ratusz poznański.

Muzeum Sienkiewiczowskie Igo Mosia otworzono hucznie 10 czerwca 1978 r. w czasie Jarmarku Świętojańskiego – z Stary Rynek w Poznaniu z widokiem na kamienicę Muzeum Henryka Sienkiewicza / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska paradą kostiumową i kawalkadą, z udziałem pana Zagłoby (Kazimierza Wichniarza). W ciągu 35 lat działalności placówki była to głównie siedziba prezentacji kolekcji i gromadzenia księgozbioru specjalistycznego. Dzięki kolejnym fundacjom założyciela oraz innych osób muzeum wzbogacało się o nowe zasoby. W 2007 r. podjęto decyzję o modernizacji budynku i przystosowania go do współczesnych oczekiwań ekspozycyjnych i rozwiązań technicznych , związanych z poszerzeniem oferty instytucji o działalność edukacyjną i popularnonaukową.

Ekspozycja renesansowych fundamentów kamienicy / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska W listopadzie 2010 r. Muzeum zamknęło swoje podwoje dla zwiedzających. Po zabezpieczeniu zbiorów nastąpił gruntowny remont kamienicy. Koszt prac sięgnął 3,5 mln zł, z czego niemal połowę dofinansowała Unia Europejska. W zamian muzeum zobowiązało się do zwiększenia frekwencji o 30 proc. W trakcie prac remontowanych w piwnicy odkryto fragment murów z XVI wieku, co stało się częścią nowej ekspozycji. Mury zostały wyeksponowane za szybą. Drobiazgową konserwację przeszła też elewacja i dekoracja na fasadzie kamienicy.

Wystawa okolicznościowa na temat remontu kamienicy w holu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Projekt modernizacji i przebudowy miał na celu stworzenie jak najlepszych warunków do funkcjonowania placówki muzealnej. Oprócz remontu ścian, stropów, wnęk, łuków, filarów, gzymsów, w tym stropu kasetonowego z polichromią i stropu belkowego z XVII w. nastąpiła modernizacja instalacji w budynku: kanalizacyjnej, elektrycznej, systemu grzewczego. Końcowym etapem prac była nowa aranżacja ekspozycji muzeum również w dodatkowo zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach. Zadbano również o dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie zmiany miały zapewnić lepszą organizację pracy muzeum i poprawić komfort zwiedzania.

 / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Dzięki staraniom pani kustosz Annie Surzyńskiej-Błaszak część sal zachowała swój klimat epoki, czyli to, co jest najistotniejsze w muzeum, stawiającym sobie za cel przybliżenie przeszłości współczesnemu odbiorcy. Cztery sale zachowały wystrój XIX-wieczny, co umożliwia obcowanie z oryginalnym eksponatem. W nich prezentowane są najbardziej spektakularne zbiory przez lata gromadzone przez kolekcjonera, któremu również Tablica multimedialna / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska poświęcono część ekspozycji. Na piętrze kamieniczki obejrzeć można zatem przede wszystkim biedermeierowskie meble z krakowskiego pałacyku jego szwagrostwa, Jadwigi i Edwarda Janczewskich, u których pisarz często gościł. Należy do nich krakowskie biurko autora „Krzyżaków” oraz salonowe fotele, na jakich siadywał pisarz, by z matką swej przedwcześnie zmarłej żony, Wandą Szetkiewiczową układać pasjanse. Stare elementy ekspozycji łączą się w nowej odsłonie w spójną całość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piękne muzeum !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Europejskie muzeum!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opowieść inkrustowaną humorystycznymi anegdotami można zasłyszeć w muzeum. .. , o czym zapomniałam wspomnieć... więc z pewnością do tego zagadnienia wrócę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wciągająca opowieść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.