Facebook Google+ Twitter

Muzeum Narodowe przygotowuje się do przeprowadzki

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-29 08:34

Jeszcze przez trzy dni można zwiedzać Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach. We wrześniu Muzeum Narodowe czeka największa operacja logistyczna po II wojnie światowej.

Jeszcze tylko przez trzy dni można zwiedzać Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach. We wrześniu Muzeum Narodowe czeka największa operacja logistyczna po II wojnie światowej. Potężna kolekcja, licząca 1400 obrazów i rzeźb, trafi do zamku królewskiego w Niepołomicach.

fot. Katarzyna ProkuskaKlimatyzacja i gąbki

Od piątku największa i najcenniejsza w Polsce ekspozycja dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby, będzie dokładnie przeglądana przez konserwatorów, opisywana w protokołach, pakowana i wywożona. Każde z dzieł ma być pakowane na "miękko": w papier, folię i gąbki oraz w tekturowe kartony lub specjalne skrzynie. Tak zabezpieczone trafią do samochodów z klimatyzowanym wnętrzem. Samochody będą konwojowane przez wartowników i ochronę muzeum. Organizatorów akcji czeka kilkadziesiąt kursów z Rynku Głównego do Niepołomic. - W Krakowie zostawiamy tylko trzy dzieła: "Hołd pruski", który trafi na Wawel do konserwacji, "Kościuszko pod Racławicami", którego przewieziemy do pracowni konserwacji w gmachu głównym Muzeum Narodowego i "Pochodnie Nerona", które były już konserwowane i będą eksponowane w jednej z sal gmachu głównego - mówi Janusz Czop, główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie. Wszystkie pozostałe obrazy i rzeźby z ekspozycji i magazynów pojadą do Niepołomic. Trafią tam dzieła Bacciarellego, Michałowskiego, Matejki, Grottgera, Rodakowskiego, Podkowińskiego, Chełmońskiego, Wyczółkowskiego, Malczewskiego i wielu innych.

Większa wystawa

W Zamku w Niepołomicach przygotowano dla krakowskiej kolekcji aż 17 sal i potężne magazyny. Wszystkie mają zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe. Dzięki takim warunkom na stałą wystawę trafi 200 obiektów więcej niż w Sukiennicach. Zwiedzający będą więc mogli przez 2,5 roku oglądać w zamku 450 obrazów i rzeźb polskich XIX wybitnych twórców. - Nie wiemy jeszcze konkretnie kiedy nastąpi otwarcie ekspozycji w Niepołomicach. Liczymy, że uda się to pod koniec października - mówi Janusz Czop.

Nowe Sukiennice

Pierwsza historyczna siedziba Muzeum Narodowego w Krakowie powstała w 1879 r. jako pierwsze narodowe muzeum Polaków. Usytuowana tu Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku stanowi polski skarb narodowy i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Krakowa. Niestety, historia i piękno Sukiennic nie idą w parze ze stanem technicznym i odpowiednim wyposażeniem obiektu. Od czasu, gdy w latach 60-tych ubiegłego wieku przeprowadzono remont Sukiennic, zabytkowy budynek osiągnął barierę technicznej sprawności. Szybkie podjęcie modernizacji i restauracji obiektu jest koniecznością. Powstał więc projekt "Nowe Sukiennice", którego celem będzie zachowanie zabytkowej substancji obiektu, ochrona przechowywanych w nim bezcennych dzieł sztuki oraz wykreowanie nowoczesnego muzeum. W planach remontu jest m. in. budowa windy i udostępnienie turystom zewnętrznych tarasów widokowych. Koszt realizacji projektu to 25 mln zł. Ciężar finansowy wezmą na siebie m. in. ministerstwo kultury oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.