Facebook Google+ Twitter

Muzeum Narodowe wesprze Paradę Równości?

Księży niosących tęczową flagę, męskie akty i seksownych robotników socjalizmu będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym, podczas wystawy Ars Homo Erotica. Kontrowersyjny pokaz sztuki zbiegnie się w czasie z Paradą Równości.

Alexander Kisielev, Śmierć Hiacynta (Apollo i Hiacynt), olej – kolekcja Muzeum Narodowego / Fot. Muzeum NarodoweBlisko 200 dzieł sztuki o tematyce homoseksualnej wyeksponuje Muzeum Narodowe w okresie od 16 czerwca do 5 września 2010 r. Wystawa ukaże kulturę gejów i lesbijek w okresie od starożytnej Grecji do współczesności. Powód? - "Chcemy wziąć udział w publicznej debacie na temat mniejszości seksualnych w Polsce" - tłumaczy nam dyrektor muzeum, Piotr Piotrowski.

Paweł Leszkowicz, wykonawca i kurator wystawy, wśród przewidzianych atrakcji ekspozycji wymienia m.in. wazy greckie z wizerunkami igrających młodzieńców, pełne akty męskie, orszak nagich, antycznych bogów, zaakcentowanie homoseksualnych motywów w obrazach religijnych oraz przegląd twórców "kochających inaczej" (gejów i biseksualistów). Rafalala show (Polska), wideo performance / Fot. Muzeum Narodowe

W części dotyczącej walki o prawa homoseksualistów w Europie Środkowo-Wschodniej odbędzie się pokaz "brukselskiej" Entropy (Davida Cernego), obrazującej m.in. księży niosących tęczową flagę. Nie zabraknie też materiałów wideo dokumentujących ataki na parady równości w tej części świata.

Leszkowicz za cel wystawy obrał sobie przybliżenie "wykluczanej, a przecież fundamentalnej tradycji homoseksualnej" oraz przedstawienie "homoseksualizmu jako rodzaju miłości i zmysłowości". Jego zdaniem mimo że kiedyś "kochających inaczej" prześladowały totalitaryzmy, dziś "związki między osobami tej samej płci są uważane w nauce i kulturze za jedną z dróg życia".

Wybór miejsca na organizację wystawy nie jest przypadkowy. - "W Polsce spór o prawa mniejszości seksualnych jest bardzo ważny, ponieważ, mimo że wyszliśmy już z totalitaryzmu, do dziś borykamy się z brakiem równouprawnienia tych mniejszości" - tłumaczy nam Piotrowski.

Yassen ZZ Sgyrovski (Bułgaria/Rosja), The queer trash, grafika komputerowa / Fot. Muzeum NarodoweCo ciekawe, wystawa zbiegnie się w czasie z Euro Pride. Przypadek? - "Szczęśliwy zbieg okoliczności" - podaje nam dyrektor muzeum. Przy czym twierdzi, że o planowanej na 17 lipca Paradzie Równości dowiedział się dopiero od dr Leszkowicza, który na jego prośbę już wcześniej podjął się realizacji wystawy.

Mimo że otwarcie ekspozycji Ars Homo Erotica nastąpi dopiero latem, już dziś budzi liczne kontrowersje. Podczas gdy działacz na rzecz osób LGBT, Robert Biedroń w rozmowie z nami nazywa ekspozycję "cudem nad Wisłą" i wyjściem sztuki homoerotycznej z podziemia, dziennikarz - katolik, Szymon Hołownia na łamach "Newsweeka" pyta: "Dlaczego ktoś chce mi wbić do głowy, że nie jestem w pełni praw i obycia człowiekiem, dopóki nie uznam za również mój gejowskiego punktu widzenia?"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Wystawa ukaże kulturę gejów i lesbijek w okresie od starożytnej Grecji do współczesności". Ciekawi mnie sposob kwalifikacji i doboru dzieł sztuki. Być może okaże sie-jak podejrzewa Hołownia-ze nasz Matejko malujac Bitwę pod Grunwaldem miał na mysli scenę gejowskiego seksu grupowego..
Dzieła impresjonistów też okażą się gejowskie,bo przeciez zwykły mężczyzna nie mógł tak delikatnie grać światłem. Trzy Gracje Rafaela- lesbijki, bo są razem, podobnie jak bohaterki obrazu Chop Suey - Edwarda Hoppera itp..itd.. Chyba bedzie jednak cud nad wisła..
A podręczniki historii sztuki bedzie trzeba napisac na nowo.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kontrowersyjny pokaz sztuki zbiegnie się w czasie z Paradą Równości." W 2010 roku nie ma Parady Równości - jest tylko EuroPride.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus, duże brawa!
Pomysł świetny, zwłaszcza w kontekście tego, iż czasowo zbiegnie się z Europride!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.11.2009 15:51

z pewnością przyjadę oglądnąć wystawę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący tekst i - sądząc po wymienionych eksponatach - warto tę wystawę zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.