Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2834 miejsce

Muzeum Narodowe zamyka wszystkie stałe wystawy. Powód? Brak pieniędzy

Warszawskie Muzeum Narodowe podjęło zaskakującą decyzję o zamknięciu 7 stałych ekspozycji. Powodem jest brak środków finansowych na opłacenie ich pracowników. Najbliższy weekend będzie ostatnim, gdy można będzie zobaczyć zbiory prezentowane w ramach ekspozycji stałej.

 / Fot. Muzeum Narodowe, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Muzeum_Narodowe_w_Warszawie.jpg&filetimestamp=20101004110411Zamknięte zostaną m. in.: Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiego.

Na stronie Muzeum Narodowego można przeczytać komunikat: „Z uwagi na trudną sytuację finansową Muzeum Narodowego w Warszawie od dnia 19 października 2010 r. czasowo wyłączone będą ze zwiedzania stałe ekspozycje MNW. Otwarta dla zwiedzających pozostaje wystawa czasowa Chopin – ikonosfera romantyzmu (do 14 listopada 2010 r.). Obsługa grup pozostanie niezakłócona. W dalszym ciągu odbywać się będą lekcje muzealne i wcześniej zaplanowane imprezy”.

Wg urzędującego jeszcze dyrektora muzeum, Piotra Piotrowskiego ( dyrektor podał się do dymisji kilka dni temu, będzie urzędował do końca października ) wpływy z biletów są niewystarczające, by opłacić pracowników, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie finansuje placówki w sposób zadowalający.

Ta opinia zadziwia, ponieważ na koniec 2009 roku MKiDN uregulowało wszelkie długi muzeum, więc wchodziło ono w rok 2010 bez obciążeń finansowych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zaskoczone decyzją Piotrowskiego. W oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa czytamy: "Zaciąganie zobowiązań ponad plan dotacji uważamy za niedopuszczalne, podobnie jak stawianie Ministra KiDN przed groźbą zamykania części ekspozycji i konieczności interwencji finansowej. Sprawa zostanie przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Rady Powierniczej MNW, w dniu 28 października". W poniedziałkowej rozmowie na antenie TVP minister Zdrojewski zapewnił, że będzie w tej sprawie interweniował.
– Znam dobrze sytuację Muzeum Narodowego i nic nie uzasadnia podjęcia takiej decyzji – powiedział Minister Kultury.

Decyzja Piotrowskiego jest niezrozumiała także m.in. dla dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Jana Ołdakowskiego, który zadeklarował pomoc. Wolontariusze z Muzeum Powstania Warszawskiego mogliby pracować na wystawach, które mają zostać zamknięte, aż do czasu rozwiązania sprawy.


Czytaj też:

Agnieszka Morawińska kandydatką na dyrektora Muzeum Narodowego
Muzeum Narodowe nadal toczy walkę o Bitwę pod Grunwaldem
Muzeum Narodowym pokieruje Agnieszka Morawińska
.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

O jedynie słuszny już grasuje i łapki nie u siebie rozdaje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mówiłam Panie Ireneuszu :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego też przerażenie mnie ogarnęło słowem napisanym i w język siekaczem się trachnąłem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu, no jak Pan może takie bzdury pisać! ;) Przecież ONI wszystko dla dobra publicznego!!! :P :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

No Panie Ireneuszu przyszłe pokolenia będą czytać Elementarze, jak szybko doprowadzić Państwo do spustoszenia kulturowego. Zawsze zostanie nam kultura bakterii jogurtowych :D Naprawdę nawet trudno traktować poważnie te (wy)czyny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gosiu ale to nie pro publico bono :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu, ależ Pan Zdrojewski ma piękny (prywatny) ogródek koło domu :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gosiu:) ale jakie osiągnięcie. Co historia "napisze" o aktualnym Ministrze?? Nic brak było osiągnięć i nagle..... jeeest!! Zapisze się jako ten co doprowadził do przełomowej decyzji. Zamyka muzea, pewnie zaraz teatry itp przybytki. Rekord Guinessa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Z każdym dniem będziemy coraz bardziej "kuLTUrwaLNI"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak właśnie potrafi gospodarować pan Bogdan Zdrojewski. Wrocławskie sukcesy są i były, za obcą kasę i pełny miejski mieszek. Dzisiaj widać co PR potrafi. Pełna żenada niebywała w historii kraju. A to tylko jeden przykład. Rządzić z nabitym portfelem prawie każdy potrafi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.