Facebook Google+ Twitter

Muzeum Polskiemu w Szwajcarii grozi likwidacja

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-25 13:01

Po 140 latach działalności, Muzeum Polskiemu w Rapperswilu w Szwajcarii grozi likwidacja. Placówka, założona przez hrabiego Władysława Platera, mieści się w XIII-wiecznym zamku. Od kilku miesięcy w mieście funkcjonuje jednak grupa "pro-zamkowa", która domaga się wypowiedzenia umowy najmu polskiemu muzeum.


Placówka ma za sobą ogromną historię 140 lat działalności. Polacy podkreślają, że zamek, w którym znajduje się muzeum, nie ocalałby, gdyby nie polskie fundusze.

Grupa "pro-zamkowa" twierdzi jednak, że budowla jest wizytówką Rapperswilu. Argumentują, że powinno się tam mieścić na przykład muzeum miejskie. Dodają, że zamek musi służyć mieszkańcom Rapperswilu, a nie obcemu narodowi.

W dyskusji na temat przyszłości Muzeum Polskiego wzięło udział ponad 300 osób. Petycję w sprawie zachowania placówki w tym miejscu podpisało około 9 tysięcy osób. Pokazuje to, że wśród Szwajcarów jest wielu zwolenników muzeum.

Aby wypracować dokładną koncepcję funkcjonowania zamku, zostanie powołana komisja złożona ze szwajcarskich i polskich specjalistów. Decyzję o rozwiązanie umowy z polskim muzeum gmina Rapperswil musi podjąć do końca tego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.