Facebook Google+ Twitter

Muzeum Powstania Warszawskiego im. Lecha Kaczyńskiego?

Od kilku dni coraz częściej i głośniej podnoszona jest idea nadania Muzeum Powstania Warszawskiego imienia jego twórcy - zmarłego prezydenta, Lecha Kaczyńskiego.

Dzwon w Murze Pamięci. www.wikipedia.org / Fot. 1878 powerNiezaprzeczalnym jest fakt, iż Lech Kaczyński, jeszcze jako prezydent Warszawy, był jednym z głównych pomysłodawców i twórców Muzeum Powstania Warszawskiego. Od obietnic w 2002 roku do otwarcia muzeum w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania, 31 lipca 2004 roku, minęło niewiele czasu, a Lech Kaczyński i jego zwolennicy uznawali i uznają to za jedno z większych dokonań prezydenta zarówno dla Warszawy, jak i dla całej Polski.

Teraz, gdy jesteśmy już po obchodach 66. rocznicy wybuchu walk o Warszawę, toczy się dyskusja o to, aby muzeum stało się przedmiotem upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta. Jest to także alternatywa dla innego pomysłu, a mianowicie dla nazwania imieniem Lecha Kaczyńskiego Stadionu Narodowego, co budzi dużo większe kontrowersje i wydaje się byc bardziej wątpliwe.

Muzeum Powstania Warszawskiego im. Lecha Kaczyńskiego - taką nazwę w przyszłości wyobrażają sobie autorzy listów - próśb o uhonorowanie Prezydenta RP. To, czy tak się stanie zależy od wielu czynników. O zajęcie stanowiska w sprawie proszeni byli kombatanci, politycy, dyrektorzy placówki. Nikt stanowczo nie sprzeciwia się idei, nikt też nie zapewnia, że pomysł zostanie zrealizowany.

Do obecnej prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz wpłynął też podpisany przez ponad 6 tysięcy osób wniosek o budowę w stolicy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Sama Pani prezydent nastawiona jest przychylnie do sprawy związanej z Muzeum Powstania Warszawskiego, jednak uważa, iż należy do niej wrócić po wyborach samorządowych, aby nie stała się przedmiotem walki w kampanii wyborczej.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Edmund Baranowski, uważa, że w najbliższych miesiącach powinna się pojawić na terenie muzeum tablica poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. - Gdyby tablica pojawiła się w Muzeum byłoby to dużym sukcesem - dodaje Baranowski. Na terenie muzeum jest tablica poświęcona generałowi Tadeuszowi Bór-Komorowskiemu.

Sam dyrektor muzeum, Jan Ołdakowski, związany z partią PiS, także uważa, że upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego powinno przybrać inną formę.

Na portalu Gazeta.pl, można znaleźć sondaż, w którym internauci ujawniają swoje zdanie dotyczące tego pomysłu. Jedynie 21 proc. respondentów uważa go za dobry, 68 proc. nie chce kolejnych wyróżnień dla Lecha Kaczyńskiego, a dla 11 proc. sprawa patrona muzeum jest obojętna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Dobre idea - Lech Kaczyński w powstaniu walczyć nie mógł, ale zrobił wszystko, by utrzymać o nim pamięć. To także ważne. To także zdecydowanie lepszy pomysł od nazwania stadionu narodowego imieniem Lecha Kaczyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to może "Kaczogród", nieobrażając nikogo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja myślę, że to dobry kierunek. W zasadzie można by zmienić nazwę stolicy na Lechogród. Przecież własnie w Warszawie Lech Kaczyńcki swój urząd sprawował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muzeum Powstania powinno być poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, a nie człowiekowi, który był prezydentem czy nawet to muzeum powołał do życia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polegli powstańcy pewnie by się w grobach przewrócili na taką wiadomość. Muzeum imieniem najbardziej nieudanego prezydenta nazywać? Wstyd i hańba żeby z niego na siłę robić równego królom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Powstania nic, ale do Muzeum trochę jednak ma.
Co do PKiN i Coloseum - nie te gabaryty ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co ma L.K do Powstania Warszawskiego? Może nazwijmy PKiN - Coloseum XX wieku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.