Facebook Google+ Twitter

Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje "warszawskich Robinsonów"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-17 12:37

Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje wszystkich, którzy po zajęciu przez Armię Czerwoną lewobrzeżnej Warszawy ukrywali się w stolicy. 17 stycznia 1945 roku wkraczająca do miasta Armia Czerwona zastała opuszczone ruiny. Miasto tylko wyglądało na wyludnione, bo według historyków od kilkuset do tysiąca osób ukrywało się w piwnicach i na strychach. Najsławniejszym Robinsonem był Władysław Szpilman.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, pierwsi Robinsonowie ukrywali się jeszcze we wrześniu 1944 roku na Ochocie. Muzeum chce nawiązać kontakt z takimi osobami, zebrać dokumentację, a także przeprowadzić rozmowy, które zasilą zbiory muzeum. Poszukiwania dotyczą także członków rodzin osób, które ukrywały się w stolicy, znają relacje z tego czasu lub posiadają pamiętniki lub zdjęcia.

Muzeum Powstania Warszawskiego już dotarło do ośmiu osób. Jak mówi Jan Ołdakowski, życie Robinsonów było podobne do życia Indian - nie palili w dzień ognia, starali się chodzić tylko w takich miejscach gdzie nie było śniegu, żeby nie zostawiać śladów. Dlatego też bardzo trudno oszacować ile osób ukrywało się w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.