Facebook Google+ Twitter

Muzeum Schirn we Frankfurcie. Daniele Buetti instalacja dźwięku

Odwiedzających frankfurckie Muzeum Schirn oraz przypadkowych przechodniów, Daniele Buetti zaprasza do otwartej wspólnej medytacji pt. „It’s all in the mind". Medytacja jest artystyczną instalacją dźwiękową i każdy może wziąć w niej udział.

Wejście do Muzeum Schirn - rotunda z podestem. / Fot. Isabella DegenSzwajcarski artysta zawsze prowokował swoją sztuką, jak również prowokuje obecną instalacją artystyczną w postaci głosu i rozłożonych poduszek na betonowym podeście Muzeum Schirn. Buetti stworzył instalację dźwiękową pt. "It’s all in the mind" opartą na doświadczeniach oddziaływania koloru i dźwięku na stan psychiczny człowieka. Do instalacji wykorzystał podest ogólnodostępnej rotundy w muzeum.Medytacja

Medytacja nadawana jest przez cały dzień i trwa 23 minuty, powtarzana jest co 30 minut. Dr. Arno Müller, frankfurcki profesor psychologii, użyczył swego głosu do 23 minutowego seansu. Podczas medytacji, publiczność hipnotyzowana jest kolorami. Przestrzeń rotundy jest neutralna kolorystycznie. W Muzeum Schirn, odwiedzający mogą odpocząć, położyć się na poduszkach i posłuchać sugestywnego głosu psychologa, wizualizując kolorami: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Poprzez wewnętrzną imaginację barwami, jest możliwość pozbycia się negatywnych uczuć i stresujących schematów myślowych. Decydującym czynnikiem jest efekt hipnotyczny głosu profesora - dobitny i imponujący - wywołujący w organizmie pozytywne zmiany. Każdy kolor ma działanie i może pomóc medytującemu indywidualnie sięgnąć do swoich zasobów intelektualnych i duchowych. Buetti przez przeniesienie hipnozy w przestrzeń publiczną oraz wystawienie jej w kontekście dzieła sztuki, zrywa z intymnością podstawowego wymogu sesji hipnozy i wychodzi poza ustalone kanony gabinetów terapeutycznych.

Tytuł wystawy wyjaśnia nam cel instalacji „It’s all in the mind“. Buetti bada jak wpływają kolory, podane odbiorcy w sposób artystyczny. Odwiedzających muzeum jak również przypadkowych przechodniów, artysta bezpośrednio zaprasza do uczestnictwa w tym medytacyjnym eksperymencie. Kluczowym punktem odbioru tego projektu artystycznego, są indywidualne hipnotyczne doświadczenia, refleksje wewnętrzne i stan samopoznania.

W myśl tytułu "It’s all in the mind“ – publiczność z samej ciekawości, poddaje się sugestii kolorów i indywidualnej próbie wyjaśnienia ich działania. Instalacja cieszy się dużym zainteresowaniem i przyciąga ludzi. Buetti nadał rotundzie Schirn nowy sens, stała się ona miejscem spotkania człowieka z samym sobą.

Instalacja dźwięku trwa od 22 maja do 31 sierpnia w kuluarach Muzeum Schirn we Frankfurcie, w godzinach od 10-22, od wtorku do niedzieli.

 / Fot. Isabella DegenFolder wystawy-instalacji. / Fot. Isabella Degen / SkanDanielle Buetti urodził się w 1955 roku we Freiburgu im Üechtland (Szwajcaria). Jest współczesnym artystą specjalizującym się w fotografii oraz instalacjach artystycznych. Jako fotograf zasłynął w latach 90. ubiegłego wieku swoimi, przerabianymi zdjęciami super-modelek. Obecnie pełni funkcję pełni funkcję profesora fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Münster.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Nie ulega wątpliwości, że oddziaływanie kolorem ma właściwości lecznicze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący pomysł. Ciekawa jestem oddziaływania kolorem na odbiorców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł instalacji szalenie inspirujący do tworzenia podobnych dziwów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca instalacja, mająca niecodzienne właściwości. Isabello, dziękuję za sympatyczną ciekawostkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Janina. Napisałam "bada i zaprasza" w przenośni. Buetti zajmuje się tematem barw i ich wpływem na artystów oraz odbiorców sztuki - tak wyczytałam w katalogu dotyczącym wystawy. Myślę, że temat mimo wszystko ciekawy i właściwie nic nowego, bo już Goethe zajmował się wpływem barw na psychikę człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne zdjęcia. Nie widać przegrody. Ja to bym się bała takiego eksperymentu.. że zasnę. Ciekawe czy ktoś dał się zahipnotyzować. Piszesz, że "Buetti bada wpływ kolorów..." Czy zauważyłaś, żeby odpytywał uczestników po seansie? Może jakieś wyniki publikuje? W sumie ciekawe doświadczenie z przypadkowymi ludźmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zdjęcie z góry, trochę mało udane, bo robione ukradkiem i przez brudną szybę z niedozwolonej strefy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyciszająca instalacja to coś dla mnie. Ostatnio w moich stronach ktoś "zainstalował" w wiejskim kościele tak mocny dźwięk dzwonów że zagłuszają one sygnał dzwonów gł. kościoła który jest znacznie bliżej mnie. Ciężko się odnaleźć w hałasie i zgiełku medialnym iw zgiełku otoczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zarówno muzyka, jak i kolor bezsprzecznie wpływają pozytywnie na ustrój ludzki. Ciekawa instalacja, Isabello. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.