Facebook Google+ Twitter

Muzeum Śląskie powstanie w Katowicach. Pod ziemią!

Za dwa lata, w zabudowaniach dawnej kopalni „Katowice”, powstaną wieża widokowa, restauracja i sale wystawiennicze. Trwa inwestycja budowy nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Za 324 miliony złotych powstanie siedziba katowickiej strefy kultury.

Makieta terenu byłej KWK "Katowice" wraz z projektem nowego Muzeum / Fot. fot. Jacek MężykMiędzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną nowego gmachu Muzeum Śląskiego i zagospodarowanie części XIX-wiecznych pokopalnianych obiektów ogłoszono już w 2006 roku. Zwycięskim okazał się pomysł architektów pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu, którzy postanowili, że ekspozycje na wszystkich kondygnacjach głównego budynku muzeum zostaną ukryte… pod ziemią. Na razie tylko na wizualizacjach i makietach koncepcji Austriaków widać, że zwiedzający będą mogli poruszać się po siedzibie za pomocą nadziemnych i podziemnych przejść. Podziemne ekspozycje centralnego gmachu będą doświetlane przez specjalne szklane wieże. Na dwóch kondygnacjach umieszczone zostaną wystawy malarstwa polskiego i plastyki nieprofesjonalnej, a także ekspozycje dotyczące historii Śląska i śląskiej sztuki sakralnej. Wykonawcy wyposażą też budynek w kasy i foyer. Architekci zaprojektowali wygląd i usytuowanie nowego holu centralnego i trzykondygnacyjnego obiektu administracyjnego.

Czytaj także: Nowe ceny biletów w Muzeum Śląskim

- Nowa siedziba pozwoli na pokazanie ukrywanych dotąd eksponatów. Posiadamy w zasobach bardzo liczną kolekcję malarstwa polskiego po 1945 roku, której ze względu na ograniczoną powierzchnię starego gmachu nie mogliśmy zaprezentować zwiedzającym w całości – opowiada Danuta Kamińska – Bania z Muzeum Śląskiego.

Póki co, na powierzchnie muzealne zostanie zaadaptowana tylko część budynków zabytkowej kopalni. Szyb „Warszawa” już za dwa lata będzie nowoczesną wieżą widokową, były magazyn odzieży przekształci się w Centrum Scenografii Polskiej a w maszynowni szybu, w przyszłości przebudowanej na restaurację, goście Muzeum będą mogli zjeść obiad. Wiadomo też, że w gmachu głównym powstaną sale konferencyjne, czytelnia i pracownie artystyczne.
- Reszta budynków kopalni „Katowice”, czyli północna część terenu zakładu zostanie zagospodarowana w dalszych etapach inwestycji, po zakończeniu pierwszego projektu. Trudno jednak powiedzieć, kiedy dokładnie to nastąpi – dodaje Danuta Kamińska – Bania.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.