Facebook Google+ Twitter

Muzeum Sztuki w Łodzi rozpoczyna cykl wystaw

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-21 15:02

Muzeum Sztuki w sezonie letnim otwiera trzy wystawy. Pierwszy wernisaż już 24 czerwca "Robert Morris. Uwagi o rzeźbie".

Wystawa Roberta Morrisa w ms2, to wydarzenie bez precedensu. Muzeum Sztuki jako pierwsze
w Polsce, zaprezentuje indywidualny pokaz prac tego artysty obejmujący okres od lat 60. ubiegłego wieku po dzieła realizowane współcześnie. Projekt nie jest retrospektywą prac Morrisa.

Z założenia nie jest to wystawa retrospektywna – mimo obszernego materiału na niej prezentowanego. Celem autorów projektu jest zbudowanie przestrzennego eseju, który rozwija się w kontekście prac teoretycznych twórcy.

Morris jest artystą multimedialnym, pracującym w różnych tworzywach i technikach. Jest również teoretykiem, znawcą filozofii i autorem tekstów. W tych pisanych od połowy lat 60. do czasów obecnych teoretyczne argumenty mają zawsze swoje odniesienie w aktualnych czy też dawnych praktykach artystycznych. Co ciekawe Morris w tych tekstach prawie nigdy nie odnosi się do swoich własnych prac, poddając analizie działalność artystów, których uważa za istotnych (takich jak Marcel Duchamp, Jackson Pollock czy Michał Anioł) lub też historyczne oraz najnowsze kierunki artystyczne, osadzając swoje rozważania w szerokim kulturowym oraz filozoficznym kontekście.Na wystawie liczącej 23 obiekty, zobaczyć będzie można klasyczne, znane z podręczników o sztuce formy: Untitled (Three L-Beams ) i Two Columns. Oprócz tego, ekspozycja obejmuje projekcję 12 filmów, zrealizowanych w latach 60. i 70., w tym zapisy eksperymentów Morrisa z zakresu tańca i choreografii. Tu warto wspomnieć, że Morris, współpracował przy tym z wybitnymi awangardowymi tancerzami i choreografami, między innymi Simone Forti i Yvonne Rainer, które związane były z takimi scenami jak legendarny nowojorski Judson Dance Theater czy Church Theater, ale też z jednym z najwybitniejszych awangardowych choreografów - Mercem Cunninghamem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.