Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12052 miejsce

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest budynkiem więziennym, w którym kolejno zmieniali się tylko administratorzy. Oprawcami byli: władze carskiej Rosji, Niemcy, władze odradzającej się II RP, hitlerowcy oraz Urząd Bezpieczeństwa.

1 z 17 Następne zdjęcie
Zdjęcie: W 1884 r., za zgodą władz carskich, przystąpiono do budowy więzienia przy zbiegu ulic Konstantynowskiej (obecnie Legionów) i Długiej (obecnie Gdańska) według projektu architekta Hilarego Majewskiego. Fot. Marek Chorążewicz
W 1884 r., za zgodą władz carskich, przystąpiono do budowy więzienia przy zbiegu ulic Konstantynowskiej (obecnie Legionów) i Długiej (obecnie Gdańska) według projektu architekta Hilarego Majewskiego. Fot. Marek Chorążewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

@ Panie Marku, Przepraszam, że pytaniem obraziłam pańską inteligencję. ;))) wojskowe odpowiedzi jednak utkwiły Panu mocno w kręgosłupie. Oczywiście - łyżka? to jest takie trzymadełko z komorą zupną, a muzeum to jest pomieszczenie z eksponatami. Wg. mnie tradycje Niepodległościowe to już i Powstania, listopadowe i Styczniowe, 1905 rok, a w Łodzi i okolicy działo się. Oj działo!!

pozdrawiam

Dla mnie wal

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście też mam takie wrażenie, że działalność tego muzeum wychodzi poza ramy pierwotnych założeń.
Gdy po wojnie powoływano je do życia, to miało ono eksponować tylko takie pamiątki, które są związane z robotniczymi protestami nasilonymi w końcu XIX wieku i na początku XX przeciwko wyzyskowi i represjami stosowanymi przeciwko uczestnikom tych protestów.

Potem zaczęło się to wszystko rozrastać. Zresztą istnieje chyba teraz w całym świecie taka tendencja, że muzea zaczynają przyciągać zwiedzających w sposób niekonwencjonalny i bez żenady stosują marketingowe chwyty wypracowane w biznesie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest tylko jedna -
EKSPONATY... kilkadziesiąt tysięcy :))))

A teraz poważnie. Muzeum rozrosło się i stale się powiększa, ponieważ ma oddziały np. były obóz na Radogoszczu i sama stacja kolejowa Radegast (skąd wysyłano tysiące Żydów do obozów koncentracyjnych), a w przygotowaniu jest oddział poświęcony lotnictwu czasu wojny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a co jest w środku ? w muzeum ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na zdjęciu nr 15 jest tablica z dużą ilością tekstu. Nie mogłem oczywiście zamieścić go pod zdjęciem z uwagi na ograniczoną ilość znaków w opisie. Ale w komentarzu dla zainteresowanych historią zamieszczam pełny tekst:

Ten gmach najstarszego w naszym mieśie więzienia politycznego wzniosły w 1885 roku władze carskie, by zdławić dążenia wyzwoleńcze społeczeństwa robotniczej Łodzi.
W tych murach czekali na śmierć rewolucjoniści SDKPiL, bojowcy PPS i inni działacze rewolucyjni.
Po 1918 r. więziono tu członków KPP, aktywistów lewicy PPS oraz ludzi z obozu demokracji i postępu.

W tych murach czekały na straszną śmierć z rąk hitlerowskich oprawców nasze matki i siostry.

Tobie, krwi ofiarna, niech będzie chwała i cześć po wszystkie czasy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.