Facebook Google+ Twitter

Muzeum w Bernie przejmie kolekcję marszanda Adolfa Hitlera. Władze Niemiec poniosą koszty zwrotu mienia

Muzeum Sztuki w Bernie przyjmie kolekcję Gurlitta, czyli dzieła sztuki ofiarowane przez syna byłego marszanda Adolfa Hitlera. Eksperci zbadają pochodzenie obrazów ze zbioru. Władze Niemiec zobowiązały się przejąć koszty zwrotu mienia.

 / Fot. By Kunstmuseum Bern (Own work) [CC-BY-SA-4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia CommonsMuzeum Sztuki w Bernie porozumiało się z władzami Bawarii i instytucjami federalnymi i zdecydowało się przejąć kontrowersyjną kolekcję Gurlitta. Dotyczy to wyłącznie dzieł, wobec których nie zgłoszono roszczeń. W Niemczech pozostaną te obiekty, które mogły zostać zrabowane przez III Rzeszą. Władze Niemiec poniosą koszty zwrotu takiego mienia i ewentualnych kosztów sądowych. Światowy Kongres Żydów zapowiedział, że berneńskie muzeum zostanie zasypane pozwami w przypadku przejęcia kolekcji.

Cornelius Gurlitt odziedziczył po ojcu kolekcją około 1,6 tys. dzieł sztuki wśród których znajdują się m.in. obrazy Picassa. Matisse'a i Chagalla. Hilderbrand Gurlitt otrzymał zgodę Josepha Goebbelsa na handel działami sztuki uznanymi w III Rzeszy za "wynaturzone". Marszand tworzył również własną kolekcję, którą zapisał synowi - podaje Deutsche Welle. Kolekcja została odkryta przy okazji rewizji dotyczącej nieścisłości podatkowych w domu Gurlitta w Monachium.

Czytaj także: Akwarela Hitlera sprzedana. Anonimowy nabywca zapłacił 130 tys. euro


Decyzję Corneliusa Gurlitta o przekazaniu dzieł muzeum chce podważyć jego kuzynka. Opiera się na ekspertyzie psychiatry i psychologa, zgodnie z którą Gurlitt był chory psychicznie, dlatego jego testament obarczony jest wadą oświadczenia woli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.