Facebook Google+ Twitter

Muzeum w komórce. Ruszył projekt "Nokia zbliża do sztuki"

Telefony komórkowe zyskały nową funkcję za sprawą aplikacji, wykorzystującej technologię NFC. 23 lutego Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało formę elektronicznego kustosza, który osobie odwiedzającej muzeum pomaga zdobyć wiedzę o wybranych dziełach sztuki i ich twórcach.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Pani Zofia Gołubiew przedstawia projekt „Nokia zbliża do sztuki” / Fot. Sławomir OstrowskiZ możliwościami aplikacji zaproszonych uczestników zapoznała znana dziennikarka Dorota Wellman, która oprowadzając gości po wystawie, demonstrowała działanie nowej technologii w praktyce. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić osobiście jak to działa, zarówno na przygotowanych telefonach, jak też na własnych.

Jedno z 20 dzieł sztuki biorących udział w projekcie opatrzone znacznikiem i naklejką informacyjna na podłodze. / Fot. Sławomir OstrowskiAplikację wprowadziła do swoich telefonów firma Nokia, ta sama firma udostępniła również Muzeum Narodowemu w Krakowie 20 telefonów, które każdy odwiedzający może nieodpłatnie wypożyczyć na czas zwiedzania Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w gmachu głównym muzeum i przetestować osobiście działanie nowej technologii.

Aby dowiedzieć się wszystkiego o tej rzeźbie i jej autorze, wystarczy przystawić na chwilę tył telefonu komórkowego do specjalnego znacznika / Fot. Sławomir OstrowskiMuzeum Narodowe w Krakowie nie pierwszy raz łączy materię historyczną z nowymi technologiami. Elektroniczny kustosz został wcześniej wprowadzony w oddziale Muzeum Narodowego, mieszczącym się w krakowskich Sukiennicach. Różnice między obydwoma urządzeniami są jednak bardzo duże. W Sukiennicach zastosowano specjalnie zaprojektowane urządzenie, w gmachu głównym do obsługi Elektronicznego Kustosza wystarczy telefon komórkowy z obsługą technologii NFC(ang. Near Field Communication) i zainstalowaną aplikacją do jej obsługi.

Pobieranie danych ze znacznika / Fot. Sławomir OstrowskiAplikacja dostępna jest do pobrania w internetowym Sklepie Nokia pod nazwą Nokia Guide i jak podaje producent, obsługuje następujące modele telefonów Nokia N8, E7, C6-01, N500, N603, N700, C7, N701 z systemem operacyjnym Symbian Anna.

To rozwiązanie Muzeum Narodowe w Krakowie wprowadziło jako pierwsza instytucja muzealna w Polsce i jako druga na świecie.

Po pobraniu informacji telefon pokazuje wybrane dzieło sztuki i opowiada o nim i jego twórcy / Fot. Sławomir OstrowskiProjekt „Nokia zbliża do sztuki” ma funkcjonować do lipca 2012 roku. W tym okresie na zwiedzających czeka 20 telefonów komórkowych firmy Nokia, które pozwolą im dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o pierwszych 20 dziełach sztuki, objętych tym programem oraz o ich autorach. Muzeum nie wyklucza wydłużenia okresu trwania projektu, a w przypadku bardzo dobrego odzewu ze strony odwiedzających, również rozszerzenia projektu na następne eksponaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Genialny sposób wykorzystania zdobyczy cyfrowych technologii, zarazem sensowne zajęcie dla naszych kieszonkowych gadżetów. Ta muzealna nowinka godna jest uwagi, przeczytałem z zainteresowaniem. Pozdrawiam autora z podróży +5

Komentarz został ukrytyrozwiń
fan sztuki
  • fan sztuki
  • 24.02.2012 13:03

fanie gsm mnie wali jak działa ta technologia wystarczy mi wiedzieć, że dzięki niej pełniej mogę kontemplować sztukę. Narzędzie nigdy nie powinno przesłaniać dzieła. Moim zdaniem autor napisał dokładnie tyle ile potrzeba, a dociekliwy czytelnik przykładowo jakiś fan gsm zawsze może sprawdzić techniczne zawiłości ponieważ w tekście podana jest pełna nazwa zastosowanej technologii. Z mojej strony wielki ukłon w kierunku muzeum za przecieranie nowych szlaków w Polskim muzealnictwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fan technologii_GSM
  • fan technologii_GSM
  • 24.02.2012 00:14

... szczerze ! Wszystko i nic o elektronicznym kustoszu bez konkretów. Autor maznął temat bez szczegółów samej zasady działania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.