Facebook Google+ Twitter

Muzeum Wisły w Tczewie zaprasza na nową wystawę

W najbliższą środę, 29 lutego, w Muzeum Wisły w Tczewie (oddział Centralnego Muzeum Morskiego) zostanie otwarta nowa wystawa stała. Jej tytuł to "Wisła w dziejach Polski (do 1772 roku)”. Ekspozycja szczegółowo prezentuje najdłuższą polską rzekę, historię handlu wiślanego i życia flisaków.

W zmodernizowanych salach wystawowych tczewskiego muzeum przygotowano bardzo ciekawą wystawę dotyczącą historii Wisły w dziejach Polski. Zaprezentowano na niej tematykę wiślaną, począwszy od charakterystyki dorzecza najdłuższej polskiej rzeki, przez historię osadnictwa, topografii wiślanej, aż do spławu wiślanego w okresie złotego wieku XVI i XVII.

Na Motławie w Gdańsku. / Fot. Fot. Stefania Najsarek.Ekspozycja została oparta na tekście poematu Sebastiana Fabiana Klonowica „Flis to jest…”, stanowiącego jedno z najważniejszych źródeł pisanych dokumentujących spław towarów Wisłą do Gdańska u schyłku XVI w.

Dzięki wystawie będzie można poznać jednostki rzeczne, historię szkutnictwa oraz miasta nadwiślańskie, w tym Gdańsk, do którego w okresie największego rozkwitu przypływało nawet 2000 statków wiślanych rocznie.

Na zwiedzających czekają ciekawe zabytki pochodzące z wykopalisk archeologicznych z terenów Pomorza, takie jak przedmioty codziennego użytku, miary dawnych jednostek objętości i ciężaru używane w handlu wiślanym, warsztat szkutniczy z oryginalnymi narzędziami, a także modele tradycyjnych statków wiślanych i ruchome makiety.

Dzięki interaktywnym stanowiskom typu „zajrzyj i sprawdź” będzie można poznać charakterystyczne cechy trzech odcinków Wisły Dolnej, Środkowej i Górnej oraz codzienne życie flisaków, a nawet odkryć, jak wyglądało… ich codzienne pożywienie.

Multimedialne eksponaty przybliżą życie dawnych flisaków i pomogą odkryć na czym polegało frycowanie i co to jest ankiernagel oraz ferdeka. Podczas wizyty w Muzeum Wisły zwiedzający będą mieli również niespotykaną okazję, by na chwilę wcielić się w rolę szypra wiślanego statku i zaplanować, którą rzeką i do którego portu popłynąć ze swoim załadunkiem.

Muzeum Wisły w Tczewie, oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, działa od 1984 r. i jest największym muzeum rzeki w Polsce. W latach 2004-2007 budynek muzealny przeszedł gruntowaną modernizację i obecnie mieści się w nim Muzeum Wisły oraz Centrum wystawienniczo-regionalne dolnej Wisły.

Muzeum Wisły
ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew
godz. otwarcia wtorek-niedziela 10:00-16:00
wstęp bezpłatny

Budynek jest przystosowany do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnością.
Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zapowiada się ciekawie. Pozdrawiam Steniu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będę przejazdem w Tczewie to sprawdzę, czy jest także o Zabłockiem i mydle. ;))))
Pozdro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że odwiedzę w tym roku. Musi być ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.