Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24537 miejsce

Muzeum Wsi Radomskiej. Tu nie jest nudno

Skansen kojarzy się wielu z obowiązkowym zwiedzaniem ekspozycji w ramach szkolnych wycieczek. Muzeum Wsi Radomskiej przekonuje jednak, że można tutaj aktywnie i rodzinnie spędzać wakacje i wolne chwile w całym roku.

Chałupa z Alojzowa z 1901r. - wnętrze / Fot. P.MaksymMuzeum Wsi Radomskiej położone jest na obrzeżach Radomia, tuż przy trasie Warszawa- Kraków. Działa od 1976 roku. Na 32 hektarach znajduje się wiele obiektów, które zostały przewiezione z różnych wiosek regionu. Prezentowane są obiekty dawnego budownictwa wiejskiego, sakralnego i szlacheckiego. Zabytkowy spichlerz dworski z Wilkowa to pierwszy budynek przeniesiony do muzeum. W 1980 w spichlerzu tym można było zobaczyć dwie wystawy: jedną poświęconą kulturze ludowej ziemi radomskiej, a drugą życiu i twórczości Jana Kochanowskiego w rzeźbie i malarstwie ludowym na szkle.

Muzeum organizuje każdego roku plenerowe imprezy, na których występują ludowe zespoły, a twórcy ludowi i rzemieślnicy prezentują swoje wyroby. Powitanie Wiosny, Niedziela Palmowa czy Święto Chleba to tylko niektóre festyny, które są przygotowywane przez pracowników muzeum. Muzeum warto odwiedzić szczególnie teraz- wakacyjną porą / Fot. P.Maksym

Skansen bartniczo-pszczelarski to jedna z części muzealnej ekspozycji. W jego skład wchodzi 200 uli. Zbiory wzbogacone są o zestaw narzędzi i wydawnictw pszczelarskich. Niektóre z nich pochodzą z końca XIX wieku. Niegdyś bardzo ważnym elementem wiejskiego krajobrazu były ozdobione kolumnowymi gankami szlacheckie dwory, położone zazwyczaj w pobliżu folwarku, który był zapleczem gospodarczym całego majątku. Wokół dworów znajdują się więc zabudowania folwarczne: budynek ekonoma, czworaki, modrzewiowy spichlerz, kuźnia, kurnik, szalety. Są tu też rzadko spotykane stare wiejskie wiatraki. Warto zaznaczyć, że pierwsze wiatraki pojawiły się w Polsce na przełomie XIII i XIV wieku. W muzeum udostępniono do zwiedzania wiatraki z Grabowca i Kajetanowa.

Przydrożne kapliczki są wyrazem pobożności mieszkańców wsi / Fot. P.MaksymWiara katolicka to nieodłączony element życia na radomskiej wsi. Przejawem religijności są obiekty sakralne: kaplice, kościoły, krzyże i figury przydrożne. W Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się drewniany osiemnastowieczny kościół z Wolanowa, dziewiętnastowieczna dzwonnica z Wielgiego, przydrożny krzyż wotywny z Pionek z okresu pierwszej wojny światowej i przyzagrodowe kapliczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ilona jaroszek
  • ilona jaroszek
  • 14.09.2011 01:08

Szanowna Pani. bardzo Panu dziękuję za ciepłe słowa. ja bardzo się staram aby Skansen był piękny, aby się rozwijał i był wizytówką Radomia, Mazowsza i Poski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Łęcka
  • Anna Łęcka
  • 04.08.2011 21:32

Cieszę,się, że dostrzeżone piękno skansenu-Muzeum Wsi Radomskiej zdobywa świat..Jest to wizytówka naszego miasta-jak Pan pięknie ujął tradycja-przywiązanie do kultury ludowej..
Piękny artykuł-na pewno zachęci Wielu do złożenia wizyty.
To wszystko dzięki Ludziom, którzy tu pracują.Pani Dyrektor-potrafi jak Nikt łączyć-być ponad podziałami..Stąd sztuka miłością, pisana może tylko-rozwinąć swoje skrzydła..
Panie Redaktorze-dziękuję, że mogłam przeczytać słowa prawdą pisane..Życzę Panu ,by w tych swoich wędrówkach spotykał tak urokliwe miejsca jak Nasze Muzeum Wsi Radomskiej..
Pozdrawiam serdecznie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.