Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13145 miejsce

Muzeum zegarów w Jędrzejowie

Szczycimy się Wawelem, Sukiennicami, Zamkiem Królewskim w Warszawie, a nie pamiętamy o tych zabytkach, które mają ogromne znaczenie w skali światowej. Bo pewnie nie każdy Polak słyszał o trzecim pod względem liczebności i wartości eksponatów muzeum zegarów na świecie w Jędrzejowie w województwie świętokrzyskim.

Feliks Przypkowski. / Fot. Tomasz MazurDo Jędrzejowa trafić stosunkowo łatwo. To ponad 15-tysięczne miasteczko położone jest pomiędzy Kielcami a Krakowem, jadąc krajową "siódemką". Muzeum zaś znajduje się w centrum miasta na placu Tadeusza Kościuszki. Samochód najlepiej zaparkować tuż przy markecie, przy ul. 11 Listopada, gdyż w pobliżu muzeum może być z tym problem. Budynek kolekcji zegarów wyróżnia się spośród pozostałych jedynie intensywnym kolorem niebieskim. Całe centrum Jędrzejowa prezentuje się naprawdę okazałymi, starymi kamieniczkami.

Z kart historii

Historia muzeum nierozerwalnie związana jest z rodem Przypkowskich, szczególnie z Feliksem Przypkowskim, od lat młodzieńczych zainteresowanym astronomią i gnomoniką. Młodzieńcza fascynacja przerodziła się w kolekcjonerstwo, połączone z ogromną pasją. Zaowocowało to współpracą z antykwariatami z zagranicy, zwłaszcza w Monachium i Augsburgu. Takim sposobem w 1913 roku otwarte zostało jego prywatne obserwatorium astronomiczne w Jędrzejowie.


Jeden z muzealnych zegarów słonecznych. / Fot. Tomasz MazurW latach 30. XX wieku, w powiększenie zbiorów zaangażował się syn Feliksa, Tadeusz Przypkowski. Był cenionym, nie tylko w Polsce, ale także na świecie konstruktorem zegarów słonecznych. Zamek Królewski w Warszawie, kościół Mariacki w Krakowie, a nawet obserwatorium w Greenwich w Londynie łączą zegary autorstwa Tadeusza. Głównie dzięki jego staraniom muzeum w Jędrzejowie rozrasta się w zbiorach do kolosalnych rozmiarów.

Na szczęście, okres wojny muzealne rekwizyty przetrwały praktycznie bez najmniejszej skazy. Bardzo ważnym wydarzeniem jest przekazanie w latach 60. przez rodzinę Przypkowskich zbiorów na rzecz państwa. 3 lutego 1962 roku przyjmuje się jako datę powstania Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

ewelinka
  • ewelinka
  • 27.02.2012 22:39

te muzeum jest piekne....nylam tam warto tam zajrzec

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedno miejsce, które powinnam zobaczyć. Wybieram się tam o wielu lat. Artykuł zachęcił mnie do zaolanowania wycieczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dharani
  • Dharani
  • 29.05.2011 10:58

Od lat wszyscy powtarzają informację, która swe źródło ma jeszcze za życia Tadeusza Przypkowskiego, czyli co najmniej z lat 70. Chodzi mi o ostatnie zdanie artykułu, jakoby Muzeum w Jędrzejowie było trzecim na świecie jeśli chodzi o ilość zegarów w kolekcji. Nie wiem jak Przypkowskiemu udało się zdobyć takie informacje, ale obawiam się, że do dziś mogą one nie być zbyt ścisłe. Muzea na całym świecie wciąż poszerzają swoje zbiory, a pokolenia Przypkowskich po Tadeuszu zarzuciły już zamiłowanie do zegarów słonecznych. Ostatecznie ile zegarów znajduje się w jędrzejowskiej kolekcji? Raklamówki sprzed lat mówią o 600, ale to mocno zawyżona wartość. Jest ich nie więcej jak 400. Gdyby potomkowie Tadeusza dzielili jego pasję, to pewnie można by wierzyć w podane wątpliwości słowa, ale niestety tak nie jest. (http://gnomonika.pl)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławomir Niewiadomski
  • Sławomir Niewiadomski
  • 29.05.2011 09:43

Panie Tomaszu Mazur warto jeszcze napisać o Nowej Słupi i dymarkach .Warto z tamtego rejonu również napisać o obrazach na Świętym Krzyżu i niepowtarzalnych obrazach malarza Smuglewicza. W ogóle warto napisać o tym konkretnych regionie .Zachęcam , bo warto wpierw tam pojechać a później o tym napisac .Pozdrawiam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nie? :) Myślę, że im więcej materiałów na temat Jędrzejowa i samego muzeum, tym lepiej. "Perełki", o których Pan wspomina rokują na naprawdę ciekawy tekst;)
Pozdrawiam, T.M.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się. Na to nie zwróciłem uwagi. Chyba jestem zbyt przewrażliwiony na tym punkcie :) Ogólnie artykuł ciekawy, ale jakby miał Pan czas kiedyś w przyszłości to można go uzupełnić o kilka informacji jak: o przykłady starodruków (Mikołaj Kopernik "De revolutionibus orbitum coelestium", Heweliusz "Selenographia"), ważną pamiątkę - czako płk. Władysława "Beliny" Prażmowskiego, ciekawostkę o przestrzelonej szafie, kolekcje grafiki i ekslibrisu, krzesło na którym grywał Fryderyk Chopin z certyfikatem autentyczności podpisanym przez księcia Radziwiłła, fortepian stołowym niemieckiej firmy Kursch (najprawdopodobniej najstarszy w Polsce fortepian stołowy który gra) oraz niedawno nabyte zabytkowe aparaty fotograficzne. Jak coś służę pomocą jeżeli chodzi o jakieś materiały o muzeum. Moim zdaniem bez sensu jest żeby ktoś pisał nowy artykuł na ten temat, skoro jeden już jest i to dobry, więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko wspólnymi siłami go udoskonalać :) Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Edgarze, w tytule (jak i w zajawce) pojawia się "muzeum zegarów w Jędrzejowie" (pisane z małej litery, nie jest więc "nazwą własną"), co ma ukierunkować czytelnika na "to", co stanowi główny atrybut muzeum.

W dalszej części materiału, opisana jest historia muzeum, w tym także dokładna data powstania Muzeum im. Przypkowskich. Stąd nie traktuję tego jako błędnego nazewnictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu proszę edytować artykuł ponieważ nasze muzeum to Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, a nie muzeum zegarów w Jędrzejowie - jest to niepoprawne nazewnictwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta
  • Marta
  • 24.11.2010 15:07

Jestem z Jędrzejowa i serdecznie polecam "nasze" muzeum. Jak na małe miasteczko-jest tam co oglądać: wszelakich rodzajów zegary słoneczne, przyrządy gnomoniczne, astronomiczne, aptekarskie, eksponaty kuchenne, a także część mieszkalną-XIX/pocz.XXwieku.(gabinet, sypialnia, salon).Nad każdymi drzwiami-sentencja łacińska.Dom inteligencji z dziada pradziada. Warto zwiedzić!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę :)
Jolu, Tobie polecam szczególnie Świętokrzyski Szlak Literacki;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.