Facebook Google+ Twitter

"Muzułmańska kultura konsumpcyjna" - recenzja książki

Muzułmańska wersja lalki Barbie? Muzułmańskie odmiany coca coli, rocka i rapu, muzułmańskie banki, gry komputerowe - słowem muzułmański konsumpcjonizm. Brzmi nieco dziwnie, ale to ma miejsce...

Konsumpcjonizm w kulturze islamu wydaje się oksymoronem. Islam postrzegany jest przez nas jako kultura, która do jakości doczesnego życia nie przywiązuje znaczenia. Takie postrzeganie islamu można skrócić zdaniem wypowiedzianym przez jednego z mudżahedinów, przytoczył je w swojej książce Radosław Sikorski. Wynika z niego, że muzułmaninowi potrzebny jest jedynie Koran i kałasznikow. Tezie tej przeczy opracowanie Katarzyny Górak-Sosnowskiej "Muzułmańska kultura konsumpcyjna".

Autorka książki przedstawia sposoby, dzięki którym muzułmanie przetwarzają trendy współczesnej zachodniej kultury tak, by zachodnie wzorce życia nie kolidowały z zasadami islamu. Pozornie może to wyglądać jak pogodzenie ognia z wodą - jednak nie możemy ignorować faktu, iż współczesna globalizacja dokonała głębokich zmian w świecie islamu, zaś uświadomienie sobie kierunku ewolucji funkcjonowania społeczeństw islamskich jest konieczne między innymi dla pokojowego współistnienia kultury islamu i kultury zachodniej.

Katarzyna Górak-Sosnowska zwraca uwagę na to, iż nie możemy jedną miarą mierzyć muzułmanów żyjących w krajach islamskich i muzułmańskiej diaspory żyjącej np. w krajach europejskich. Te dwa światy łączy często jedynie religia. Muzułmanie żyjący w Niemczech nie potrafiliby żyć w krajach, z których wyjechali ich dziadkowie, podobnie trudno jest żyć przybyszom z Syrii czy Maroka w krajach Europy. Nic dziwnego, iż na zeuropeizowanych muzułmanów i tych, którzy żyją w świecie islamu, współczesny konsumpcjonizm wpływa zupełnie inaczej. Wyraźnie widzimy to, porównując przesłania muzułmańskich muzyków pochodzących z Europy i np. Bliskiego Wschodu. Ci pierwsi w swych utworach krytykują muzułmańskich ekstremistów, dyktatorów czy wynaturzenia islamistów (np. tzw. mordy honorowe), drudzy zaś w swoich utworach opowiadają się za sprawą Palestyńczyków.

Na innych z kolei płaszczyznach charakter konsumpcjonizmu uwarunkowany jest religijnością społeczeństwa i sposobem w jaki daną płaszczyznę postrzegać będzie konkretny imam. Podobnie będzie, kiedy analizować będziemy stosunek do zabawek, żywności, odzieżowych nakazów religijnych, czy choćby bankowości.

Po przeczytaniu tej książki nieco inaczej spojrzymy na muzułmanów, a uświadomienie sobie ich różnorodności wzbudzi w nas przekonanie, iż nadal niewiele o nich wiemy.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jürgen
  • Jürgen
  • 25.03.2012 12:34

Panie Adamie Kraszewski czy jesteś spowinowacony z Mirosław Kraszewskim ?Mirosław Kraszewski ciągle wypisywał bzdury, pomawiał i ciągle wypisywał o poszukiwaniach swego syna Filipa .
Tekst całkiem , całkiem ale nie zachęcający do komentarza .Mirosław K. ciągle ,że jest z Niemiec( Tilburg i z zawodu radiolog) i autorytatywnie o tym pisak -tak było w jego mniemaniu .Ciągle szuka kontaktu ze swoim synem -napisał Filipem a może to ma być Adam .Wypisywał bzdury o :profesorze Bartoszewskim , ministrze Radku sik orskim , naszych ambasadorach , konsulach i tak w ogóle źle wypisywał o nas Polakach . Tobie są bliżsi niemieccy Muzułmaninie i to muzę być powodem atakowi Mirosław Kraszewskiego na Polaków .może to ty jestem Mirosławie Kraszewski we wlanej osobie i piszesz pod pseudonimem Adam Kraszewski.Sorry jeśli czujesz się obrażony .nie jest to moja intencja .
-----
Może byś uszanował innego i znowu nie kasował .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem komentarza, jeśli miał być negatywny. Napisał Pan :"Saudyjskich szejkow zawsze tak postrzegalismy."
Proszę o sprecyzowanie myśli

Komentarz został ukrytyrozwiń
uri cane
  • uri cane
  • 12.03.2012 20:36

Islam postrzegany jest przez nas jako kultura, która do jakości doczesnego życia nie przywiązuje znaczenia.
Przez nas to niby przez kogo? Saudyjskich szejkow zawsze tak postrzegalismy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.