Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22390 miejsce

„Muzy Młodej Polski” – wejrzenie w świat minionego wieku

Monika Śliwińska w „Muzach Młodej Polski” zabiera do Krakowa przełomu XIX i XX wieku, by przedstawić różnorodne zasługi rodziny Pareńskich, a w szczególności trzech panien, które odegrały znaczącą rolę w literaturze i sztuce tej doby.


Bal kostiumowy w salonie Pareńskich na Wielopolu, 1906 / Fot. ilustracja w książce Zasadniczym atutem książki Moniki Śliwińskiej jest rekonstrukcja dokumentalna istotnego fragmentu życia Krakowa przełomu XIX i XX wieku z uwzględnieniem późniejszych wydarzeń, z jakimi łączyły się losy bohaterów. Przyjęta perspektywa, wprowadzająca do świata, w jakim rodziła się ówczesna sztuka, pozwala nie tylko zajrzeć za jej kulisy, ale także poznać niezwykłe podłoże, na którym wyrastała. Publikacja ma nieocenioną wartość poznawczą, bo przybliża postacie mniej lub bardziej znane, które odegrały ważną rolę w kulturze, ale zarazem unaocznia miniony świat piękna i wartości, jakich często brakuje współczesnemu nurtowi życia. Lektura pozwala obcować z nieprzeciętnymi osobowościami minionego wieku, od których można się wiele nauczyć w kwestii sztuki wartościowego życia.

Bohaterami „Muz Młodej Polski” są nie tylko trzy adorowane przez artystów panny, ale cała ich familia zamożnych Zofia i Maria Pareńskie - pierwowzory postaci z Wesela Wyspiańskiego / Fot. ilustracja w książce mieszczan – rodu Pareńskich, w szczególności rodziców: Elizy i Stanisława, wspierających potrzebujących artystów, prowadzących szeroką działalność dobroczynną. Ze względu na zogniskowanie wydarzeń w salonie krakowskim tej zasłużonej rodziny ukazuje się także bogata galeria osób, które były jego bywalcami. Tym samym książka opowiada także o szczegółach z życia przewijających się przez ów dom wybitnych twórców epoki. Należą do nich prócz wyżej wymienionych: Adam Asnyk, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Ludwik Solski. Szeroko zarysowany obraz życia towarzyskiego Krakowa układa się w kształt dokumentalnej powieści, uwzględniającej tło historyczne kolejnych dekad dwudziestego wieku aż do lat PRL-u. Książka daje wgląd w kształty minionego życia ówczesnych przedstawicieli kultury, w czym niebagatelną rolę odgrywa także bogaty zespół zamieszczonych w niej fotografii.

Bezprecedensowym walorem opowieści Moniki Śliwińskiej jest odtworzenie atmosfery, w jakiej powstał najsławniejszy dramat Wyspiańskiego. Autorka przedstawia prototypy postaci „Wesela”, kreśli ich wizerunki szerzej i wnikliwiej niż uczynił to w swym szkicu Tadeusz Boy-Żeleński. Wykorzystuje przy tym liczne archiwalia, korespondencję, wspomnienia i inne dokumenty, które objaśniają kulisy spraw i sytuacji, jakie pozwoliły Wyspiańskiemu, stojącemu na weselu Rydla w sieni, opartemu o futrynę drzwi, wysnuć dramat narodowy, który do dziś stanowi znaczące i nieprzebrzmiałe w znaczeniach arcydzieło. Wejrzenie za kulisy dramatycznych zdarzeń pozwala lepiej wniknąć w świat, który w wyobraźni poety stał się symboliczną miniaturą Polski. Można wnioskować, że w lekturze "Muz Młodej Polski" upodobanie znajdą szczególnie miłośnicy dramatu Wyspiańskiego. Niemniej stanowi cenną pozycję dla każdego czytelnika, otwartego na ludzkie doświadczenia. Publikacja została Najlepszą Książką na Jesień 2014 roku.


Monika Śliwińska, Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2014, s. 416.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O, i to jest książka, którą warto przeczytać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.