Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23145 miejsce

„Muzy Młodej Polski” – wejrzenie w świat minionego wieku

Monika Śliwińska w „Muzach Młodej Polski” zabiera do Krakowa przełomu XIX i XX wieku, by przedstawić różnorodne zasługi rodziny Pareńskich, a w szczególności trzech panien, które odegrały znaczącą rolę w literaturze i sztuce tej doby.

Monika Śliwińska, Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2014 / Fot. okładka książki Młoda Polska to epoka, w której dużą uwagą obdarza się kobietę, zwłaszcza te przedstawicieli płci pięknej, które rysują się na silne i wyraziste charaktery. Świat kobiet stanowi wyzwanie poznawcze, czego rezultaty widać w literaturze i sztuce. Ich wewnętrzny świat, wpływ na życie mężczyzn to kluczowe zagadnienia, jakie skłaniają do rozpoznania, inspirują do twórczych objawień efektów tego procesu. Świat fin de siécle`u zaludnia się zatem szczególnie postaciami wyrafinowanych kobiet fatalnych, które przyczyniają się do zguby kochających je mężczyzn. Wydaje się to naturalne, bo problem należy do zjawisk silnie determinujących, osobliwych, poruszających, a przy tym interesujących, bo nieprzystających do powszechnie obowiązujących modeli życia. Nie mniej ważne staje się także zjawisko twórczego oddziaływania kobiet na mężczyzn, w szczególności artystów, bo ta perspektywa była centralnym punktem widzenia w sztuce modernizmu.

Artyści Młodej Polski z upodobaniem szukali muz, kobiet, które by odegrały istotną rolę inspirującą w ich egzystencji i Stanisław Wyspiański, Portret Zofii Żeleńskiej / Fot. ilustracja w książce w twórczości. Odnajdywali je w swoim otoczeniu i nadawali im szczególne znaczenie. Tropem tych powiązań podążyła autorka wydanej w Wydawnictwie Iskry książki „Muzy Młodej Polski” Monika Śliwińska. Jej opowieść pokazuje fascynującą obecność nieprzeciętnych osobowości kobiecych w kręgach artystycznych wybranej epoki, a tym samym ujawnia interesujące relacje, jakie zachodziły między rzeczywistością a światami twórczych kreacji. Z pewnością przedstawia te aspekty ówczesnej doby, które decydowały o przezwyciężaniu powszechnego wtedy nastroju znużenia, zniechęcenia, poczucia bezsensu istnienia, wszechogarniającej nudy. Z dwóch dominujących sposobów ujmowania roli kobiety koncentruje się na zjawiskach pozytywnego oddziaływania kobiet jako obiektów adoracji, zachwytu, inspiracji.

Witold Witkiewicz, Portret Elizy Pareńskiej / Fot. ilustracja w książce/materiały prasowe „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich” to przede wszystkim opowieść biograficzna, wnikliwie prezentująca sylwetki tytułowych postaci kobiecych, unieśmiertelnionych za sprawą związków z artystami. Bohaterkom książki status Muz zapewnia choćby ich literackie odbicie w najsławniejszym dramacie Młodej Polski – a zatem w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, o czym upewnia dobitnie w „Plotce o Weselu” Tadeusz Boy-Żeleński, który zresztą swoje zauroczenie potwierdził później także poślubieniem jednej z sióstr – Zofii. Wizerunki pięknych panien z szanowanego krakowskiego rodu zostały utrwalone na obrazach wybitnych malarzy: Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Wojtkiewicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Były inspiracją dla twórców literatury, którzy bywali w salonie Pareńskich, między innymi Lucjana Rydla, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Przybyszewskiego.
Bal kostiumowy w salonie Pareńskich na Wielopolu, 1906 / Fot. ilustracja w książce Zofia i Maria Pareńskie - pierwowzory postaci z Wesela Wyspiańskiego / Fot. ilustracja w książce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O, i to jest książka, którą warto przeczytać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.