Facebook Google+ Twitter

Muzyczne Himalaje w Tatrach. "Muzyka na szczytach" rusza 15 września

Od 15 do 22 września będzie możliwość wzniesienia się na muzyczne wyżyny na festiwalu "Muzyka na szczytach", który odbędzie się w polskiej stolicy Tatr. Wiceburmistrz miasta chce, by Zakopane znów stało się pępkiem świata.

Plakat festiwalu. / Fot. MNSW tym roku melomanów czeka już czwarta edycja tego festiwalu muzyki kameralnej. - Zależy nam, żeby polskie utwory były wykonywane także przez zagranicznych artystów - podczas konferencji prasowej tłumaczył Tadeusz Deszkiewicz, Wiceprezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. - W ten sposób chcemy rozsławić naszych artystów.

Festiwal od lat gromadzi znakomitych muzyków (np. zespół Kronos Quartet). W tym roku Przewodniczącym Komitetu Honorowego festiwalu ma być Wojciech Kilar. Jednak "Muzyka na szczytach" to nie tylko koncerty. - Cykl „Muzyka na szczytach dla dzieci” zapewnia nam również publikę na kolejne lata - zażartował Tadeusz Deszkiewicz.

Inicjatywę organizacji takiego festiwalu popiera miasto Zakopane. Mariusz Koperski, wiceburmistrz, zdradził nawet, że starosta tatrzański planuje wybudować pod Gubałówką salę koncertową, bo do tej pory warunki lokalowe niejako wymuszały kameralność festiwali tego typu.

Festiwalowa konferencja prasowa. / Fot. Kamila Kruczyńska- W tym roku odbędzie się też bardzo ważna wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego - poinformowała Danuta Sztencel, prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. - Nie każdy wie, że ten reżyser również maluje. Na naszym festiwalu po raz pierwszy i w obecności autora zostanie pokazany tryptyk "Za bramą", który powstał po traumie Jerzego Skolimowskiego związanej ze śmiercią jego syna - dodała Danuta Sztencel.

Prawdziwą perełkę organizatorzy szykują na wtorek, 18 września. Wówczas na Kasprowym Wierchu odbędzie się koncert Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego połączony z poczęstunkiem i lampką wina. To również jedyna okazja, by przejechać się kolejką linową na szczyt po zmroku.

Pamiętajmy, że sztuką nie jest samo wymyślenie festiwalu, ale utrzymanie jego popularności - podsumował Paweł Potoroczyn, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza wspierającego "Muzykę na szczytach". - Mamy obowiązek oddać hołd naszym wielkim artystom, Mieczysławowi Karłowiczowi i Karolowi Szymanowskiemu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach", 15-22 września, Zakopane.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.