Facebook Google+ Twitter

Muzyczne oblicze Górnego Śląska

  • Luiza B.
  • Data dodania: 2016-05-20 23:59

Śląsk kojarzony jest głownie z górnictwem. Jeśli przyjrzeć się jednak od strony kulturowej tej części Polski, okazuje się przed nami rozległy wachlarz osób, które osiągnęły ogólnopolską karierę w branży muzycznej.

 / Fot. Public Domain Oberschlesien- mocne, śląskie brzmienie
Gdy pojawili się na scenie, jury z zafascynowaniem wsłuchiwało się w każde słowo, a publiczność wrzała. Mowa o zespole Oberschlesien, który mieliśmy okazję odkryć oglądając czwartą edycję telewizyjnego programu muzycznego ''Must Be the Music. Tylko Muzyka'' emitowanego na antenie telewizji Polsat. Członkowie zespołu pochodzą z Piekar Śląskich, i są chlubą Górnego Śląska, gdyż jak sama nazwa grupy wskazuje (Oberchlesien- z niem. Górny Śląsk) nie omijają tematu swojego pochodzenia. Na czele z Michałem Szczawińskim wykonują industrial metal, a wszystkie utwory pisane są po Śląsku. Piosenką, którą wykonali w programie zatytułowaną ''Jo chca'' zdobyli przychylność całej programowej komisji. Kora Jackowska (dawna wokalistka zespołu Maanam) skomentowała następująco występ: "Emanacja, energia, wokal, język (..) nic dodać, nic ująć, po prostu fantastycznie, Śląsk Górą, Oberschlesien''. Przeszli do następnego etapu, a z każdym kolejnym odcinkiem byli coraz bliżej wygranej. W finale jednak większością głosów wygrał Tomasz Kowalewski, który również pochodzi ze Śląska. Jednak odniesienie tej stosunkowo niewielkiej porażki nie wpłynęło na rozwój kariery kapeli. Historia z całą muzyką zaczęła się w 2008 roku, kiedy to o istnieniu Oberschlesien wiedzieli nieliczni. Na dzień dzisiejszy grupę tworzy sześciu doświadczonych muzyków, grających już po całej Polsce. W swojej twórczości sięgają po mocne, ujmujące teksty o etosie pracy górnika, rozstaniach i powrotach, życiu na Śląsku, a wszystko to w tle z metalowym brzmieniem. ''Kaj gōrnik patrzy dziynnie śmierci w ôczy''- w utworze Richter przedstawiają realia pracy na kopalniach. Grupa mówi o sobie: ''Chcemy pokazać wszystkim, że można pisać, śpiewać i myśleć po Śląsku. Chcemy zrobić coś normalnego dla Ślązaka i coś ciekawego, innego dla ludzi, którzy ze Śląskiem nie mają, a być może chcieliby mieć coś wspólnego'' I jak najbardziej im się to udało. Dzięki Oberschlesien śląsk zyskuje na wartości. Jak w jednym z wywiadów Michał Szczawiński, lider, powiedział ''Śląsko godka to muzyka'' tak wsłuchując się w teksty piosenek, możemy poczuć to bijące, śpiewające serce Górnego Śląska.
Złoty głos z Dąbrowy Górniczej
Kolejnym wokalistą z Górnego Śląska jest Dawid Podsiadło - młody, utalentowany, ambitny i uwielbiany. Jego przygoda z muzyką zaczęła się w X-Factor. Swoim delikatnym głosem, wrażliwością oraz niespotykaną skromnością podbił serca całej Polski, tym samym wygrywając program. W maju, 2013 kiedy wydał swoją debiutancką płytę „Comfort and Happiness” poruszył całym rynkiem muzycznym. Płyty sprzedawały się w bardzo szybkim tempie, w krótkim czasie również płyta osiągnęła status platynowej. Pierwszy singiel ''Trójkąty i kwadraty'', wygrywał raz po raz różnorodne radiowe top listy, a słuchacze chcieli więcej... I doczekali się. W 2015 roku Annoyance and Disappointment powtórzył sukces pierwszej płyty, a singiel “ W dobrą stronę” nie przestaje lecieć w wielu stacjach radiowych. Twórczość Dawida jest fenomenalnym zjawiskiem, pokazuje to na scenie, tworząc teksty i muzykę. Dzięki temu wszystko układa się w ciekawą i intrygującą twórczość, zaliczaną do muzyki alternatywnej. Solowa kariera to jednak nie wszystko, jeszcze przed X-factorem wraz z kolegami założył zespół Curly Heads, z którym również nagrał płytę. Jak mówi sam Podsiadło ''(...)Właściwie „Comfort & Happiness” była dla mnie odpoczynkiem od zespołu. A nie zespół jest odpoczynkiem od solowej twórczości.(...)'' uświadamiając, że na pierwszym miejscu stawia działalność swojej grupy. Wspomina też, o swoim rozwoju : ''Wydaje mi się, że w perspektywie życia jestem dość dojrzałym emocjonalnie młodzieńcem i stąd też można tę dojrzałość usłyszeć w muzyce. W ciągu rozwoju zarówno fizycznego jak i emocjonalnego słuchałem ambitnej muzyki i teraz to po prostu ucieka ze mnie na krążek''. W muzyce jakże młodego artysty, słychać wielką dojrzałość. Z całą pewnością Dawid Podsiadło nie zniknie ze sceny na przełomie lat.
Nie zniknęli ze sceny
Myslovitz, zespół rockowy założony w 1992 roku z inicjatywy Artura Rojka, wokalisty. Pomimo rozpowszechnienia na całą Polskę, nie każdy wie, że grupa pochodzi z Mysłowic, i to właśnie od rodzinnego miasta zabrano pomysł na nazwę zespołu. Wielką popularność zyskali po wydaniu trzeciej płyty Miłość w czasach popkultury” w 1999 roku, która zyskała miano złotej oraz platynowej, i była najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce. Utwory ''Długość dźwięku samotności'', ''Gdzieś'', ''Dla Ciebie'', są pełne wrażliwości na otaczający świat. Klimat w piosenkach często melancholijny, dość pesymistyczne postrzeganie świata, połączone z wielką rolą uczuć. Kolejna płyta również nie odbiła się echem na rynku muzycznym, wręcz przeciwnie, zebrała coraz to szersze grono słuchaczy. Singiel z płyty „Korova Milky Bar”(2002) śpiewany w duecie z polską piosenkarką Edytą Bartosiewicz,”Chciałbym umrzeć z miłości” pamiętany do dziś. Pamiętany, gdyż temat miłości nigdy nie przeminie. Rojek śpiewa o miłości bezwzględnej, do ostatniego tchu. Dalsza kariera zespołu rozwijała się przez następne dziesięć lat, wszystko szło sprawnie do 2012 roku, kiedy członkowie zespołu ogłosili zmianę składu. Dotychczasowy wokalista, Artur Rojek, postanowił rozpocząć solową karierę, na jego miejscu pojawił się w grupie Michał Kowalonka. W nowym składzie zespół koncertuje, wydaje płyty, choć wierni słuchacze mówią, iż nie jest to ''ten sam Myslovitz co kiedyś''. Artur Rojek również nie kazał czekać na swoją solową twórczość, i w kwietniu 2014 roku pojawiła się płyta „Składam się z ciągłych powtórzeń”. Album uzyskał status platynowej płyty.
Ty też jesteś Bogiem
Dwa słowa: ''Jestem Bogiem". Dla większości dokończenie tego cytatu zaczerpniętego z utworu tej grupy, nie sprawia najmniejszego problemu, dla przeważającej większości zespół ten nie jest obcy. Sięgając w przeszłość, nie sposób pominąć tak znaczący element świata muzycznego w gatunku hip-hopu. Paktofonika, grupa z Katowic powstała w 1998 roku, w składzie Wojciecha"Fokusa" Alszera, Sebastiana ''Rahima'' Salberta oraz Piotra ''Magika'' Łuszcza. Wbrew stereotypom dotyczącym kultury hiphopowej, w utworach tej trójki nie ma miejsca na przemoc, nienawiść, dominację wulgaryzmów oraz pustych przekazów. Teksty każdego z osobna są przemyślane, ukazują prawdy o życiu, zmuszają do refleksji. Pierwszy utwór Paktofoniki ''Priorytety'' zwraca uwagę na rzeczy, które są ważne, które liczą się dla autorów. Rymy dopracowane do perfekcji, jednolity sens, wszechstronna tematyka, a to wszystko podparte ''kooperacją na mocy paktu''. Pierwsza umowa z wydawnictwem okazała się zgubna i została zerwana. Dopiero w 2000 roku Polska usłyszała twórczość z płyty Kinematografia. Utwory jak ''Chwile ulotne'' czy ''Jestem Bogiem'' były notowane na listach przebojów Polskiego Radia. Właśnie w nich możemy usłyszeć z ust Magika słowa ''Mam jedną [cenzura] schizofrenię, zaburzenia emocjonalne, proszę puść to na antenie. '' Rapował o życiu, przemijaniu, dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wartości w życiu, dawał motywację(''Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili, pokaż, że się mylili, nie czekaj ani chwili dłużej.''). Sam jednak nie dał rady podołać ciążącej nad nim presji. Żona, dziecko, płyta wojsko, którego się obawiał i próbował uniknąć. 26 grudnia 2000 roku, osiem dni po premierze płyty Kinematografia Piotr Łuszcz wyskoczył z okna swojego mieszkania na dzięwiątym piętrze.. Historia zespołu nadal żyje wśród słuchaczy, Wojciech Alszer oraz Sebastian Salbert rozpoczęli karierę solową. W 2012 roku miała miejsce premiera filmu zatytułowanego „Jesteś Bogiem”, ukazującego dwa lata, dla Piotra ostatnie dwa lata z życia trójki raperów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.