Facebook Google+ Twitter

Muzyczne spotkania w drewnianej Małopolsce

Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie dobiegł półmetka, ale jego niezwykłość skłania do opisania tej inicjatywy kulturalnej. Bezpośrednim impulsem jest miejsce koncertów - tak magiczne, że w zasadzie muzyka tylko dopełnia je wyjątkowością.

 / Fot. plakat „Muzyka Zaklęta w Drewnie” to cykl koncertów organizowanych w każde, wakacyjne niedzielne popołudnie w jednym z zabytków tworzących ten unikatowy zespół historycznych obiektów. Program występów jest różnorodny. W jego skład wchodzą rozliczne rodzaje muzyki - od muzyki dawnej po jazz. W ramach koncertów można także obejrzeć widowiska taneczne i misteria sceniczne.

Atrakcyjności temu wydarzeniu nadaje z pewnością genius loci owych blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych.
A duchowy wymiar przejawia sie w mistyce podhalańskiego rozumienia sacrum, gdyż tylko tu, drewno jest budulcem tak wspaniałym, jak kamień dla francuskich katedr. Tylko tu, w niezliczonych świątyniach, cerkwiach czy dworkach znajdują się unikatowe polichromie na wagę fresków we Florencji. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie metafora piękna tych zabytków ale szczera prawda.

 / Fot. mat. organizatoraW 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

Cecha, jaka jest tożsama z Szklakiem Architektury Drewniej, to niemalże boska cisza, którą zapewne symbolizować tytułowa muzyka zaklętą w drewnie tworzącym te budowle. Ich wystrój od gotyku po barok przypomina nam o czasie jako czynniku, jaki mimo swojego upływu jednak zatrzymuje się na chwile. Przystaje, zachęcony brzmieniem i urodą sztuki, która mimo jego upływu, nie poddaje się zapomnieniu. Przede wszystkim za sprawą inicjatyw kulturalnych, takim jak wspomniane spotkania muzyczne.
Festiwal potrwa do 26 sierpnia

więcej informacji oraz szczegóły koncertów na
Drewniana Malopolska


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.