Facebook Google+ Twitter

Muzyczny dotyk Irlandii

W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się muzyka irlandzka. Wyróżnia ją szczególnie interpretacja muzyczna oraz specyficzny taniec. Czy zawojuje polski rynek fonograficzny?

fot. Arkadiusz Gola/Dziennik ZachodniMuzyka irlandzka jest otwarta na wpływy różnych. Wśród popularnych melodii, można znaleźć kompozycje ze Szkocji, Anglii a nawet polki czy mazury. O wyjątkowości muzyki decydują przede wszystkim interpretacja melodii, świeżość i prawdziwość wykonania. Co odróżnia muzykę irlandzką od innej?

Są to przede wszystkim różnorodne i specyficzne dla tej muzyki instrumenty. Charakterystycznym instrumentem są dudy. Pojawiły się one w Irlandii dopiero w XVIII wieku, a w XIX powstała irlandzka odmiana dud – dudy uillen. Bęben przypominający tamburyn z naciągniętej koźlej skóry, stał się niezbędnym instrumentem. Innym trochę dziwnym muzycznym przyrządem jest bones, czyli wysuszone i wygotowane kości krowy, obecnie zastąpione przez drewniane łyżki. Wśród innych instrumentach popularnych w zespołach muzyki irlandzkiej, możemy wyróżnić dobrze nam znane: gitarę, pianino, akordeon.

Drugą bardzo ważną cechą muzyki irlandzkiej jest specyficzny taniec, w którym bardzo ważna jest sylwetka tancerzy. Podczas tego tańca ciało jest wyprostowane, a ręce ułożone wzdłuż tułowia. Ręce nie biorą udziału w tańcu, cała uwaga widza skupiona jest na pracy nóg. Często tańczy się na palcach. Tańce irlandzkie są bardzo szybkie. Tańczy się je dużo szybciej od tańców francuskich, angielskich czy bretońskich. Tańce irlandzkie są tańczone z lekkością i dynamizmem. Wielu tancerzy posądzanych jest o to, że sposób poruszania jest niezgodny z prawem grawitacji. Wśród wielu podskoków i wymachów nóg tancerze płyną i unoszą się nad podłogą. Jednym z elementów tańca irlandzkiego jest step. Do tańca irlandzkiego musi być specjalne obuwie. Wyróżniany obuwie tzw. twarde buty, które są używane do stepu irlandzkiego oraz obuwie miękkie, w którym tańczy się kawałki figurowe. To są dwa podstawowe rodzaje obuwia.

Podczas często organizowanych imprez irlandzkich nie tylko można posłucha dobrej muzyki, ale również potańczyć. Imprezy tego typu odbywają się najczęściej w plenerze lub w jakichś klubach. Wśród wykonawców, którzy wykonują tego typu muzykę można znaleźć m.in. śląski zespół Carrantuohill oraz zespoły takie Donegal, JRM Band. Jeżeli chodzi o klimat w klubach muzyki irlandzkiej atmosfera jest niepowtarzalna. Nikt, kto przyjdzie do klubu nie podpiera przysłowiowej ściany, każdy tańczy i podskakuje. Nawet jeżeli jest sam nie martwi się tym. Oczywiście to jest tylko zachęta i garstka informacji na temat muzyki. W Polsce muzyka irlandzka cały czas się rozwija, coraz więcej szczególnie młodych ludzi, zagląda do szkół tańca i rozpoczyna trening.

Mamy teraz najlepszą okazję, aby się pobawić ponieważ karnawał w pełni.

 

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.