Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka dawna i jej niestrudzony poszukiwacz Jordi Savall

Benedykt Kowalski
Benedykt Kowalski
Jordi Savall, Monsterrat Figueras, Arianna Savall
Jordi Savall, Monsterrat Figueras, Arianna Savall Adrian Starczewski
Piękno muzyki powraca. Muzyka wieków średnich po czasy Mozarta w interpretacji grupy Hesperion XXI i jej założyciela Jordiego Savalla. Słuchając Hesperion XXI przenosimy się w czasie w sposób magiczny. 17 marca Hesperion XXI zagra w Krakowie.

W Antyku Hesperią nazywano dwa najbardziej wysunięte na zachód półwyspy: Włoski i Iberyjski.
Grecy natomiast używali słowa Hesperio w stosunku do osoby, która pochodziła z jednego z tych półwyspów.

Z miłości do piękna...

Zainteresowani nauką i interpretacją muzyki oraz zafascynowani ogromnym bogactwem hiszpańskich i europejskich utworów sprzed 1800 roku, Jordi Savall, Monserrat Figueras, Lorenzo Alpert i Hopkinson Smith postanowili założyć w 1974 roku grupę Hesperion XXI. Przez 30 lat działalności, we współpracy z wieloma nikomu nieznanymi wcześniej muzykami, grupa nagrała wiele płyt, które ukazują słuchaczowi jedyny i niepowtarzalny klimat Renesansu czy Baroku. Od momentu powstania kariera grupy oparta była na licznych koncertach oraz ciągłym dialogu z publicznością. Zespół regularnie obecny jest na wszelkich międzynarodowych festiwalach muzycznych. Na początku nowego millenium grupa postanowiła kontynuować muzyczne poszukiwania, by nie zostać w tyle zmieniła nazwę na Hesperion XXI.

Zespół charakteryzuje eklektyczne zbliżanie się do procesu podejmowania artystycznych decyzji twórczych. Muzyków XXI wieku cechuje: poszukiwanie dynamicznej syntezy, muzycznej ekspresji, historycznej stylistyki oraz twórczej wyobraźni. Fascynujące rekonstrukcje muzyki dawnej, jak również specyficzne kompozycje z X i XVIII wieku rodzą się na nowo w zamyśle twórców. Dzięki energii pasjonatów z Hesperion XXI narody Europy zyskały na nowo muzyczną tradycję. Grupa w swoich interpretacjach posiada: judeo-chrześcijańskie pieśni, muzykę Złotego Wieku Hiszpanii, madrygały Monteverdiego, kreolską Amerykę Łacińską, muzykę J.Cabanillesa, F.Couperina, J.S. Bacha, A. Farrobosso, jak również muzykę wieku królowej Izabelli I Kastylijki.

Jordi Savall

Jest ważną postacią w świecie muzyki. 30 lat poszukiwań, nauki, interpretacji i muzycznej dyrekcji uczyniły zeń wirtuoza wiolonczeli, skrzypiec oraz instrumentów z epoki, m.in. violi da gamby. Razem z Monsterrat Figueras założyli trzy zespoły: Hesperion XXI, La Capella Reial oraz Le Concert des Nations. Wspólnie poszukiwali i stworzyli świat piękna oraz emocji. Dzięki tym poszukiwaniom zyskali miliony fanów - miłośników muzyki. Twórca niezapomnianych koncertów, nauczyciel, poszukiwacz i kreator nowych projektów. Architekt bieżącej rewolucji w muzyce dawnej. Rocznie Jordi Savall gra ponad 140 koncertów. Nowych płyt nagrywa średnio 6 rocznie.

Początek

Jak wielu innych muzyków, Jordi Savall rozpoczął naukę w wieku chłopięcym w chórze Igualad (Barcelona) w mieście, w którym się urodził. Później uczył się w Barcelońskim Konserwatorium, którego został absolwentem w 1964 roku. W 1965 zaczął uczyć się gry na violi da gambie oraz sam zajął się studiami nad sztuką muzyki. W 1968 roku rozpoczął specjalistyczne muzyczne treningi w Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, pod wodzą swojego mistrza Augusta Wenzingera, które ukończył w 1973 roku z tytułem magistra.

Nagrody i zaszczyty

Jordi Savall jest Oficerem Orderu Sztuki i Listu, nadanego przez Ministerstwo Sztuki i Komunikacji Francji w 1988 roku. Krzyż św. Jordiego nadał mu Autonomiczny rząd Katalonii w 1990 roku. Ponadto otrzymał Złoty Medal Sztuki nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Hiszpanii w 1998 roku. Jest także laureatem tytułów, Muzyk Roku 1992 i Solista Roku 1993. W 2003 roku otrzymał Złoty Medal Parlamentu Katalonii. Ponadto jest Doktorem Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu w Louvain Belgia z 2000 roku. Ma nagrodę Klasyk Wieków Średnich w latach 1999, 2000, 2003, 2004, 2005. Dostał także Nagrodę Deutschen SchallplattenKritik w 2003 roku i nagrodę za album "Don Quijote de La Macha" w kategorii płyta roku 2004.

Monsterrat Figueras współzałożycielka Hesperion XXI

Urodziła się w Barcelonie w rodzinie kochającej muzykę. Wcześnie zaczęła uczyć się śpiewu, jak i dramatycznych interpretacji. W 1966 rozpoczęła studia na wydziale Wczesnych Technik Śpiewania, od trubadurów do Baroku. Jej artystyczny i personalny związek z Jordi Savallem sprowadził na nowy tor proces nauczania, poszukiwań oraz kreatywnej aktywności. W 1968 roku Figueras również wyjechała do Szwajcarii, by pod opieką Kurta Widmera, Adrea von Rahma i Thomasa Binkleya przejść muzyczny trening w Schola Cantorum Basiliensis oraz w Musikakademie. W 1970 roku stała się różą szarej eminencji. Jedną z niewielu, która potrafi zrealizować program wokalny sprzed 1800 roku. Nowe techniki wokalne sprawiły, że przywrócone zostało piękno i emocje głosu, najbardziej ludzka z form ekspresji. Zachowany został niezbędny balans pomiędzy śpiewem a deklamacją z poetycką emfazą i duchowym wymiarem tekstu. Monsterrat Figueras w sposób wręcz magiczny przywraca do życia zapomnianą muzykę. Regularnie występuje na europejskich, amerykańskich i azjatyckich festiwalach muzycznych. Nagrała ponad 60 płyt.

Nagrody i zaszczyty

Grand Prix de l'Academie du Disque Francja
Nagroda Eddison Klasik
Grand Prix de l'Academie Charles Cross
Nominacja do Grammy Award 2003
Oficer Orderu Sztuki i Listu nady przez rząd Francji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto