Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3930 miejsce

Muzyka i niepodległość

Każdy dzień jest świętem jednak wiele osób woli je wartościować z różnych powodów, które często a może zawsze dzieliły ludzi na zwolenników i przeciwników każdego święta.

Święto Niepodległości w Domu Spotkań z Historią spędziłem wśród osób oglądających pokazy filmu dokumentalnego "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" w reż. Wiesława Dąbrowskiego. W to święto film był prezentowany wielokrotnie a w przerwach między kolejnymi projekcjami wyświetlano materiały archiwalne o międzywojennej stolicy i świętowaniu 11 listopada w latach 30.

W międzyczasie można było obejrzeć wystawy fotograficzne w tym Edwarda Howsona, którego życiorys i fotografię zawieszono w sali kinowej.

Król fortepianu przedstawiony został jako jeden z ważniejszych twórców niepodległej Polski. W filmie pokazano Ignacego Paderewskiego jako muzyka, biznesmena i polityka, który przeznaczył fortunę na pomoc swemu narodowi. Na filmie pokazano Paderewskiego na jednym z około 5000 koncertów, które zagrał w wielu krajach.Umarł w USA a jedną z ostaniach jego próśb było spełnienie jego marzenia, którym było przeniesienie jego zwłok do wolnej Polski. Uczyniono to za prezydentur Wałęsy i Busha.

Czy takimi sprawami powinni zajmować się prezydenci?
Czy obywatele powinni pozwalać na wydawanie ich (państwowych) pieniędzy na takie ceremonie
gdy wielu z nich brakowało środków do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych?

Może odpowiedź na te pytania znajduje się w słowach zapisanych w Ewangelii Mt 8:22 bp "Mówi mu Jezus: Chodź za Mną, a grzebanie umarłych zostaw umarłym."

Można przyjąć postawę mnóstwa osób zostawiając polityków w spokoju. Można milczeniem kwitować ich poczynania ale to spowoduje, że oni zadecydują za ciebie co się stanie z twym mieniem, twoją rodziną i twym zdrowiem i życiem w taki sposób jaki uznają za odpowiedni dla nich a więc niekoniecznie dla ciebie.

Politycy są podobni do postaci przedstawionego na filmie człowieka, który część życia przeznaczył na budowę ojczyzny, którą przez pewien czas zarządzał zajmując jedno z najwyższych stanowisk w państwie.

Tekst ten napisałem i opublikowałem następnego dnia po wysłuchaniu wiadomości w radio. Wśród usłyszanych informacji zastanowiła mnie reakcja polityków i innych osób na zamieszki, które coś lub ktoś spowodował w czasie obchodów Święta Niepodległości w stolicy Polski. Warto zastanowić się nad tym czy karanie osób biorących udział w zamieszkach wystarczy by zmienić światopoglądy ludzi uważających, że ich sytuację może poprawić niszczenie mienia, zdrowia i życia mieszkańców ich kraju.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Paderewski


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.