Facebook Google+ Twitter

Muzyka jak marzenie. O płycie zespołu "Bel Air"

Po wysłuchaniu tej płyty uświadomiłem sobie, jak dużo bym stracił, gdybym miesiąc temu nie odpowiedział na anons Wiadomości 24.pl i nie wysłał (przyznaję: nieco od niechcenia) maila z uzasadnieniem, dlaczego chcę otrzymać krążek "Monday Dream" zespołu "Bel Air".

Napisałem wtedy: "Otrzymanie tej płyty byłoby dla mnie doskonałą (jeśli nie jedyną, bo na prowincji brak dobrych sklepów muzycznych) możliwością poznania twórczości tego zespołu". Bo do tamtego momentu nie słyszałem nawet o tej muzycznej formacji. A powstała ona na początku 2009 roku (nazwa "Bel Air" kojarzy się z ekskluzywna dzielnicą Los Angeles w Kalifornii u stóp Gór Santa Monica) z inicjatywy Piotra Guci, a pod koniec tegoż roku w studiu nagraniowym w Lubrzy nagrał swój debiutancki krążek zatytułowany "Monday Dream". Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż został on zmasterowany w słynnym Abbey Road Studio w Londynie, gdzie nagrywali m.in. The Beatles, Pink Floyd i... Anna Maria Jopek.

Okładka płyty "Monday Dream" zespołu "Bel Air". / Fot. www.emimusic.plPłyta zawiera zaledwie siedem utworów (Salto del Angel, Monday Dream, Everything, Molino, Paris Volcano Dance, Stick Dance, Holi). To niewiele, ale ilość pozostaje tu zdecydowanie w tyle za jakością. Płyty słucha się z zapartym tchem i zachwytem od pierwszych dźwięków. A przyznać trzeba, że takiej feerii tonów próżno by szukać na większości wydawanych ostatnio płyt. Celowo i z umiarem stosowana elektronika i efekty specjalne, oryginalne instrumentarium (sitar, Chapman Stick, przewyższający swą skalą gitarę basową i elektryczną), to rzucające się się w uszy walory tej płyty, zwłaszcza, że Piotr Gucia operuje nimi w sposób niezwykle biegły, wręcz mistrzowski.

Na płycie "Monday Dream" znajdą coś dla siebie miłośnicy bardzo różnych gatunków muzycznych: od jazzu, fusion, poprzez rock, progressif, afro - beat aż po etniczne brzmienia w utworze "Holi", gdzie wokalnie "Bel Air" wspiera Michał Rudaś, znany z programu "Jaka to melodia?", w którym występował zanim zajął się muzyką hinduską. W utworze "Everything" natomiast śpiewa męski kwartet wokalny "Retro Voice". Wokalne partie doskonale współgrają z niezwykle energetyczną muzyką instrumentalną nagraną przez Piotra Zabrodzkiego, Marcina Ganko, Jana Młynarskiego, Jose Manuela Albana Juareza, Piotra Gucię i gościnnie: Roberta Majewskiego i Piotra Wrombela.

Wibrująca, wywołująca pozytywne emocje muzyka "Bel Air" znalazła w piszącym te słowa gorącego orędownika. Bo to po prostu dobra muzyka godna polecenia wszystkim. Słowa uznania należą się też firmie EMI Music Poland, która wydała płytę "Monday Dream".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Okładka rzeczywiście nie musi się podobać. Ale liczy się wnętrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie jakoś okładka odstrasza... /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

*5. To ja muszę ją sobie pożyczyć, posłuchać i zobaczyć jakie przyjemności mnie ominęły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata
  • Agata
  • 23.11.2010 19:14

Płyta rzeczywiście świetna, zgadzam się z panem Krzysztofem w całej rozciągłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.