Facebook Google+ Twitter

Muzyka jak marzenie. O płycie zespołu "Bel Air"

Po wysłuchaniu tej płyty uświadomiłem sobie, jak dużo bym stracił, gdybym miesiąc temu nie odpowiedział na anons Wiadomości 24.pl i nie wysłał (przyznaję: nieco od niechcenia) maila z uzasadnieniem, dlaczego chcę otrzymać krążek "Monday Dream" zespołu "Bel Air".

Napisałem wtedy: "Otrzymanie tej płyty byłoby dla mnie doskonałą (jeśli nie jedyną, bo na prowincji brak dobrych sklepów muzycznych) możliwością poznania twórczości tego zespołu". Bo do tamtego momentu nie słyszałem nawet o tej muzycznej formacji. A powstała ona na początku 2009 roku (nazwa "Bel Air" kojarzy się z ekskluzywna dzielnicą Los Angeles w Kalifornii u stóp Gór Santa Monica) z inicjatywy Piotra Guci, a pod koniec tegoż roku w studiu nagraniowym w Lubrzy nagrał swój debiutancki krążek zatytułowany "Monday Dream". Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż został on zmasterowany w słynnym Abbey Road Studio w Londynie, gdzie nagrywali m.in. The Beatles, Pink Floyd i... Anna Maria Jopek.

Okładka płyty "Monday Dream" zespołu "Bel Air". / Fot. www.emimusic.plPłyta zawiera zaledwie siedem utworów (Salto del Angel, Monday Dream, Everything, Molino, Paris Volcano Dance, Stick Dance, Holi). To niewiele, ale ilość pozostaje tu zdecydowanie w tyle za jakością. Płyty słucha się z zapartym tchem i zachwytem od pierwszych dźwięków. A przyznać trzeba, że takiej feerii tonów próżno by szukać na większości wydawanych ostatnio płyt. Celowo i z umiarem stosowana elektronika i efekty specjalne, oryginalne instrumentarium (sitar, Chapman Stick, przewyższający swą skalą gitarę basową i elektryczną), to rzucające się się w uszy walory tej płyty, zwłaszcza, że Piotr Gucia operuje nimi w sposób niezwykle biegły, wręcz mistrzowski.

Na płycie "Monday Dream" znajdą coś dla siebie miłośnicy bardzo różnych gatunków muzycznych: od jazzu, fusion, poprzez rock, progressif, afro - beat aż po etniczne brzmienia w utworze "Holi", gdzie wokalnie "Bel Air" wspiera Michał Rudaś, znany z programu "Jaka to melodia?", w którym występował zanim zajął się muzyką hinduską. W utworze "Everything" natomiast śpiewa męski kwartet wokalny "Retro Voice". Wokalne partie doskonale współgrają z niezwykle energetyczną muzyką instrumentalną nagraną przez Piotra Zabrodzkiego, Marcina Ganko, Jana Młynarskiego, Jose Manuela Albana Juareza, Piotra Gucię i gościnnie: Roberta Majewskiego i Piotra Wrombela.

Wibrująca, wywołująca pozytywne emocje muzyka "Bel Air" znalazła w piszącym te słowa gorącego orędownika. Bo to po prostu dobra muzyka godna polecenia wszystkim. Słowa uznania należą się też firmie EMI Music Poland, która wydała płytę "Monday Dream".


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Okładka rzeczywiście nie musi się podobać. Ale liczy się wnętrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie jakoś okładka odstrasza... /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

*5. To ja muszę ją sobie pożyczyć, posłuchać i zobaczyć jakie przyjemności mnie ominęły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata
  • Agata
  • 23.11.2010 19:14

Płyta rzeczywiście świetna, zgadzam się z panem Krzysztofem w całej rozciągłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.