Facebook Google+ Twitter

Muzyka klasyczna zabrzmi w Łomży

Już po raz piętnasty, od 5 do 13 lipca łomżyńskie kościoły i położony niedaleko Łomży dworek rodziny Lutosławskich wypełnią się muzyką klasyczną, którą będzie można usłyszeć w ramach Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża 2008.

Jego pomysłodawcą i nieprzerwanie od 1994 r. dyrektorem artystycznym jest Jacek Szymański – tenor Opery Bałtyckiej w Gdańsku. O wyjątkowości tego przedsięwzięcia świadczą nie tylko związane z nim wydarzenia muzyczne, ale i to, że koncerty festiwalowe nie mają komercjalnego charakteru. Wstęp na nie jest wolny.

Prologiem tegorocznego festiwalu jest koncert pieśni żydowskich zatytułowany „Shalom Alejchem”, który odbędzie się 5 lipca o godz. 19 w Tykocinie, w Wielkiej Synagodze zbudowanej w 1642 roku. W głównej sali modlitewnej synagogi, gdzie prezentowane są m.in. zabytkowe zwoje Tory, tasy, tałesy, księgi, tefiliny, chanukije, menory, słuchacze będą mogli usłyszeć utwory takie, jak: "A idisze mame", "Hava Nagila!", "Tumbalalayke" i wiele innych, które zaśpiewa Dariusz Wójcik – wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni, a obecnie dyrektor gdańskiego Teatru Otwartego. Akompaniować mu będą Wojciech Czapliński – klarnet, Marta Nanowska – skrzypce, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Andrzej Nanowski – fortepian. Instrumentarium muzyków jest typowe dla zespołów grających muzykę klezmerską, czyli tradycyjną muzykę żydowską, którą wykonywano podczas wesel i innych odświętnych wydarzeń w żydowskich wspólnotach w Rosji, Polsce, na Białorusi, Ukrainie, Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii, krajach bałtyckich.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się 6 lipca o godz. 16 w położonym niedaleko Łomży dworku w Drozdowie. Jest to miejsce szczególne, przez wiele lat związane z rodziną Lutosławskich. W dworku drozdowskim przyszedł na świat Kazimierz Lutosławski doktor medycyny, ksiądz, współtwórca Harcerstwa Polskiego, autor Krzyża Harcerskiego. To w tym dworku spędził ostatnie pół roku swego życia i umarł Roman Dmowski.

Zapewne szczególnym wydarzeniem festiwalowym stanie się „Koncert, jakiego nie było”. W łomżyńskim Centrum Katolickim 6 lipca wystąpi zespół „Servi Domini Cantores”, czyli Słudzy Pańscy Śpiewający. Jest to grupa wokalna, wykonująca pieśni religijne, modlitewne, którą utworzyło pięciu księży z Gdańska, Warszawy, Sosnowca, Krakowa i Wrocławia. O. Rafał Kobyliński (baryton) jest nauczycielem śpiewu oraz emisji głosu na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Ks. Paweł Sobierajski (tenor) jest doktorem nauk pedagogiczno-teologicznych, a także doktorem sztuk muzycznych. Ks. Robert Kaczorowski (bas-baryton), wikariusz w bazylice Mariackiej w Gdańsku, jest doktorem habilitowanym teologii, a także absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. O. Tomasz Jarosz (baryton) to redemptorysta z Krakowa, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, który prowadzi zajęcia z muzyki kościelnej w seminarium duchownym w Tuchowie. Ks. Zdzisław Madej to doktor teologii, rektor kościoła św. Marcina we Wrocławiu i duszpasterz środowisk twórczych.

Miłośnicy sztuki operowej będą mogli w ramach Festiwalu wysłuchać 7 lipca w katedrze łomżyńskiej "Verbum Nobile" – opery Stanisława Moniuszki, którą autor "Strasznego dworu" napisał w 1860 roku do libretta Jana Chęcińskiego. Trzy dni później w łomżyńskim kościele p.w. Krzyża Świętego wystawiona zostanie opera komiczna Gioacchino Rossiniego "Cyrulik Sewilski". Natomiast 12 lipca w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny w Łomży rozbrzmiewać będą starocerkiewnosłowiańskie śpiewy kościoła prawosławnego i lubiane na całym świecie narodowe pieśni Rosji, m.in. "Kolokolczik". Ten koncert, zatytułowany „Wieczorny dzwon”, rozpocznie się o godz. 20. Festiwal uświetnią także koncerty muzyki patriotycznej, recital organowy Joachima Vogelsangera, koncert autorski Pawła Lipskiego i wiele innych przedsięwzięć muzycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.