Facebook Google+ Twitter

"Muzyka na szczytach". Andrzej Chyra i inne gwiazdy na festiwalu w Zakopanem

Już od 14 września w stolicy Tatr rozpoczne się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej “Muzyka na szczytach”. Siedem dni, wielu wybitnych artystów, klimatyczne koncerty we wnętrzach kościołów, wydarzenia towarzyszące, a wszystko to w otoczeniu polskich gór.

 / Fot. Informacja prasowaStowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, które powołało do życia festiwal w 2009 roku, dąży do reaktywacji życia kulturalnego w Zakopanem, a także przywrócenia dawnej świetności. Burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher, zapewnia, że “przez te pięć przedszkolnych lat festiwal bardzo się rozwinął, dzięki czemu stał się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski”. Z roku na rok wydarzenie to przyciąga coraz większą publiczność, przede wszystkim dzięki bogatemu programowi, jaki proponuje. Festiwal to nie tylko koncerty ale także kino, teatr i sztuki plastyczne.

Jednym z tematów przewodnich tegorocznej edycji festiwalu będzie muzyka do baletu “Święto wiosny” Igora Strawińskiego. Zespół Kwadrofonik przedstawi kameralną interpretację tego utworu, a za sprawą filmu “Coco Chanel & Igor Stravinsky” widzowie poznają historię baletu, który obchodzi setną rocznicę premiery. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się seria spotkań i dyskusji z artystami i kompozytorami pod nazwą Klub Rozmów na Szczytach. Organizatorzy zapewniają, że codzienne spotkania otworzą przed publicznością kulisy festiwalowego programu, przybliżą sylwetki zaproszonych wykonawców i twórców, a także pozwolą znaleźć odpowiedzi na pytania nurtujące widzów.

Festiwal po raz pierwszy zagości na scenie odnowionego niedawno zakopiańskiego Teatru im. S.I. Witkiewicza, gdzie Tomasz Cyz przedstawi muzyczno-teatralne widowisko pt: “Sonata Kreutzerowska”. Jak zapewnia reżyser, podczas występu na deskach teatru w szczególny sposób spotka się słowo z muzyką na żywo, gdyż popularne dzieło Beethovena zestawione zostanie z powieścią Lwa Tołstoja. Bohaterem spektaklu będzie Andrzej Chyra, który wystąpi w roli narratora
.
Oprócz głównego programu festiwalu warto również wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących m.in wystawie „Nostalgia Chopina w fotografiach Tomka Sikory”, którą od 13 do 22 września będzie można podziwiać w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

Impreza zakończy się koncertem finałowym, podczas którego Szymanowski Quartet oraz pianista Jonathan Plowright wykonają kwartet smyczkowy G-dur op. 106 Antonina Dvoraka, 6 utworów na fortepian op. 7 Josefa Suka i kwartet fortepianowy c-moll op. 61 Władysława Żeleńskiego.

“Zakopane to nie geografia, to część kultury polskiej” - powiedział Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, instytucji która wpiera festiwal. Tegoroczna, jublieuszowa edycja ma być potwierdzeniem jego słów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.