Facebook Google+ Twitter

Muzyka tajemnicy niewypowiedzianej

Tajemnica muzyki Bester Quartet tkwi - jak twierdzi lider grupy - w subtelnej atmosferze, która nawiązuje się pomiędzy muzykami, a publicznością tłumnie ściągającą do krakowskich murów ze wszystkich stron świata.

W sobotę, 7 dnia marca, o godzinie 20.00 odbył się w Krakowie koncert słynnej grupy Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band).

Miejsce? Kawiarnia artystyczna "Camelot" w tzw. "zaułku niewiernego Tomasza" .

Koncert ten, to kolejny z tych krakowskich, kameralnych spotkań z publicznością. Niewielka, średniowieczna piwnica, mała scena, dzięki której odnosi się wrażenie, że muzycy siedzą wśród słuchaczy - wszyscy z napięciem oczekują dalszego ciągu wydarzeń. Tak! Muzyka Bester Quartet to ciąg wydarzeń, ale bez układu przyczynowo-skutkowego. Tutaj nic nie jest wyczekiwane. Wszyscy utrzymywani są w napięciu po to, by niedługo potem odetchnąć przy kojących tonach akordeonu i klarnetu. To znów - burza emocji.

To... muzyka burzliwa, skomplikowana, ale jednocześnie uniwersalna. Przyciąga ludzi wielu nacji: obok mnie słyszeć mogłem mowę francuską, włoską, niemiecką... I także polską publiczność. Wiek nie gra roli - zawsze, kiedy jestem na koncertach tego zespołu widzę wachlarz pokoleń wsłuchujących się w nuty kwartetu.

Jarosław Bester (akordeonista, lider grupy) dba o właściwy dobór kompozycji odpowiedni dla danego wieczoru w ten sposób, aby na koncertach można było usłyszeć zarówno "klasyki", jak i te utwory, które dopiero co zostały spisane. Dech w piersiach zapierał utwór pt. "Magiczna szkatułka" wykonany po raz pierwszy przed publicznością właśnie 7 marca 2009. Wedle zapowiedzi Bestera, każdy kolejny koncert (a te, w chwili obecnej odbywają się cyklicznie, co miesiąc, w kawiarni artystycznej "Camelot") przyniesie jeden nowy utwór.

Teraz słów kilka o samym zespole i tajemnicy muzyki...

Bester Quartet to grupa czterech krakowskich muzyków, niesamowicie utalentowanych i twórczych. Pod wodzą lidera - Jarosława Bestera - ci muzycy zawojowali już cały świat wysublimowanych sfer muzycznych. Ich muzyka początkowo wyrastała z korzeni żydowskiej kultury jidysz - muzyki, która pobrzmiewa w murach starego krakowskiego Kazimierza. Poźniej natomiast, jako że Bester Quartet to muzycy wykształceni
(z tytułem mgr. sztuki), zaczęli dążyć do własnych upodobań brzmieniowych. Do czego dobrnęli? Do muzyki improwizowanej owianej dozą tajemnicy; do krzyku tęsknoty i rozpaczy ludzkiej duszy (jak w "Księdze aniołów" z udziałem wybitnego wokalisty Jorgosa Skoliasa), a także do nostalgicznego łkania w przejmującym utworze "Tirzah"... Sam Jarosaw Bester to demiurg muzyki wyjętej prosto z surrealistycznych opowiadań Brunona Schulza. Muzyka Bester Quartet to obraz atmosfery Krakowa, porównywalnej do lizbońskiego fado, do mistycznego uczucia "soledad" i "saudade" owianych mgiełką tajemniczości niewypowiedzianej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.